Мирна угода Трампа для України – що вона демонструє про нього як державного діяча

Президент США має усвідомити, що тільки справедливий мир триватиме довго.

Позиції між українським лідером, який усвідомив, як стрімко звужується його політичний простір, і президентом США дещо зблизилися. Трамп, зі свого боку, схоже, прийняв пораду, що посередництво у мирі потребує хоча б видимості неупередженості — навіть якщо в його випадку це лише продовження принципу, що сила завжди права.

Проте Трампу, можливо, недостатньо чітко пояснили, що довготривалі конфлікти не вирішуються тиском і поспіхом підписання угод. Лише справедливий мир може бути тривалим, вважає Роджер Бойс, іноземний кореспондент в The Telegraph.

Кореспондент додає, що Трампу потрібно змінити тон — менше тиску, більше слухати — якщо він справді прагне стати посередником миру (ще одна причина дослухатися до Жозе Рамуш-Орти, лауреата Нобелівської премії 1996 року та президента Східного Тимору, який вивів 1,4-мільйонний народ з-під індонезійської окупації й став кризовим консультантом і своєрідним мудрецем.

“Чому Трамп, президент великої держави, має дослухатися до лідера маленького острова, який їздить на Mini Moke? Тому що справжнє миротворення — це не показова вистава, а справа, що потребує скромності, поваги до союзників і ворогів та готовності дійти до кінця”, — пише Бойс.

Чому так важко досягти припинення вогню? Частково тому, що Путін зволікає з серйозними переговорами, щоб зберегти можливість вийти з так званого “мирного процесу” з мінімальними втратами; йому вигідніше, щоб військові залишалися на позиціях, ніж поверталися додому, демобілізовані й незадоволені політичним і військовим керівництвом.Ось чому, за словами миротворців на кшталт Рамуш-Орти, перед початком офіційних переговорів варто проводити попередні — неформальні контакти між сторонами конфлікту. Саме вони допомагають сформувати сам процес: вирішити, кого залучити, кого виключити, визначити проблеми, знайти можливі рішення, оцінити ризики та витрати — і таким чином зменшити ймовірність провалу. Адміністрація Трампа переважно оминула цю фазу.

“Прагнення президента якнайшвидше укласти угоду обертається проти нього, зводячи його зусилля до примітивної співпраці з Путіним. Його нетерплячість завершити війну в Україні будь-якою ціною і перейти до наступного етапу — послаблення залежності Росії від Китаю — створює враження незграбного політика, який відштовхує союзників і заграє з ворогами”, — зазначає кореспондент.

Бойс додає, що Трамп припустився помилок у свої перші 100 днів президентства. Тепер йому потрібно змінити підхід. Він не повинен відмовлятися від підтримки України, а, навпаки, створити неформальне оборонне партнерство на зразок того, яке існує між Вашингтоном і Ізраїлем, продаючи або надаючи країні необхідне озброєння та повітряне прикриття для самозахисту.

Раніше Дональд Трамп заявив, що, на його думку, очільник Кремля Владімір Путін хоче зупинити війну в Україні. Водночас він не виключив, що російський диктатор може вводити його в оману, зважаючи на триваючі атаки російських військ, зокрема на цивільні об’єкти. 

   

Джерело

Війна в УкраїніДональд ТрампКитайРосіяСША