Конкурс на посаду суддів КСУ – що негативно впливає на відбір

Каріна Асланян розповіла, як можна вирішити таку ситуацію.

Низька активність кандидатів, які бажають узяти участь у відборі на посаду судді Конституційного Суду впливає на якісний відбір майбутніх суддів КСУ. Ця проблема актуальна для всіх доборів у судді, тож конкурси до КСУ, на жаль, не стали винятком, пише експертка з судової реформи Лабораторії законодавчих ініціатив Каріна Асланян «Конкурс до Конституційного суду України: (не)засвоєні уроки». 

«Середня кількість кандидатів на етапі подання документів становить близько 10 осіб на місце, що є надзвичайно низьким показником для державних посад такого рівня, фінансове забезпечення яких одне з найбільших у країні. Про низьку якість кандидатів говорить неймовірно мала кількість осіб (лише шість з більш як ста), що успішно пройшли перевірки компетентності та доброчесності», – зазначає авторка.

Логічним рішенням у такій ситуації, за словами Асланян, має стати більша активність суб’єктів призначення — президента, парламенту та з’їзду суддів – щодо залучення до конкурсу найкращих кандидатів. Також потрібна більша повага до кандидатів з боку членів Дорадчої групи експертів (ДГЕ) під час публічних співбесід. Авторка пояснила, що співбесіда не є допитом, а кандидати не мають відчувати на собі надмірний тиск.

«Також більш логічним є так званий позитивний відбір кандидатів, аніж надання їм негативних висновків. Визначення кандидатів недоброчесними в конкурсних процедурах, що негативно впливає на їхню подальшу кар’єру, не сприяє залученню для участі в конкурсі найкращих кадрів», – пише Асланян.

За її словами, це не означає, що треба пропускати кандидатів із низьким рівнем компетентності та доброчесності, аби тільки конкурс відбувся. Однак порівняння кількох схожих процедур — добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, перевірок кандидатів до Вищої ради правосуддя та Конституційного суду показують, що позитивний результат конкурсів/перевірок можна мати і без «чорних міток» і десятків позовів про скасування негативних висновків.

Попри шість відборів кандидатів у судді Конституційного Суду України, чотири вакансії в суді наразі є незаповненими. А завершення повноважень ще у трьох суддів КСУ наприкінці січня 2025 року фактично паралізує роботу цієї інституції. Адже склад суду становитиме лише 11 суддів, а для повноважності Великої палати КСУ, яка розглядає конституційні подання та конституційні звернення має бути мінімум 12.

Джерело

Авто