Сполучені Штати готові надати розвіддані та матеріально-технічну підтримку європейським союзникам у межах ініціативи “коаліції охочих”, що має забезпечити виконання можливої мирної угоди між Україною та Росією.
Як повідомляє The Telegraph із посиланням на власні джерела, йдеться про неформальні пропозиції переговорників із Вашингтона надати гарантії безпеки для сил, які діятимуть в межах суші, повітря та моря.
Прогрес у цих переговорах, на думку британського уряду, є вагомим зрушенням. Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер протягом останніх двох місяців наполягав на необхідності таких гарантій з боку адміністрації Дональда Трампа. Водночас залишається відкритим питання, чи погодиться Вашингтон втрутитися у разі атаки російських військ на сили коаліції ‒ цей момент розглядається як критично важливий для реалізації плану.
Ініціатива “коаліції охочих” передбачає участь європейських держав, які готові надіслати військових для підтримки виконання домовленостей про припинення вогню. Понад 30 країн вже висловили підтримку концепції, хоча лише декілька з них публічно заявили про готовність розгорнути війська в Україні.
Незважаючи на публічні заяви Дональда Трампа, в яких він уникає зобов’язань щодо безпекових гарантій, The Telegraph з посиланням на обізнані джерела повідомляє, що останніми тижнями американські переговорники неформально заявили про готовність США надати підтримку. Основними напрямами розглядається обмін розвідданими ‒ основа давнього партнерства між США та Великою Британією ‒ а також логістичне забезпечення: від постачання до моніторингу переміщень російської армії.
Про певне просування переговорів Стармер натякнув в інтерв’ю The Telegraph, заявивши: “Обговорення тривають, і Трамп неодноразово говорив, що підтримає нас. І я чітко зазначив, що це важливий елемент наших зусиль”.
Плани коаліції поділені на чотири ключові напрямки військової діяльності ‒ “повітря”, “море”, “суходіл” і “відродження”. Перші два передбачають моніторинг дотримання умов миру в небі над Україною та в акваторії Чорного моря. Наземна компонента передбачає присутність військ на території України ‒ ідею, яку вже публічно підтримали Стармер і президент Франції Еммануель Макрон.
Очікується, що навчання українських військових у рамках британської операції Interflex може бути перенесене з Британії до західної України. Проте рішення про ширше розгортання британських сил поки не ухвалене. Західні війська, ймовірно, не будуть розміщені на лінії зіткнення, аби уникнути прямого втягнення НАТО у бойові дії.
Питання довгострокової підтримки української армії ‒ ключовий елемент у плані “відродження”. У Лондоні вважають, що збереження боєздатності ЗСУ після припинення вогню стане головним чинником стримування подальшої агресії Росії. Також лишається відкритим питання про постачання зброї Києву і можливість продажу американських озброєнь після укладання мирної угоди.
У п’ятницю британські чиновники заперечили припущення, що плани щодо розміщення військ в Україні були скориговані у бік зменшення. Підтримка з боку європейських літаків, кораблів та наземних сил може розгортатися поступово, тоді як одразу після припинення вогню основну відповідальність за стримування нестимуть українські військові.
На тлі обговорень ініціативи, глава Консервативної партії Великої Британії Кемі Баденок закликала до обережності у питанні залучення британських військових. Вона наголосила: “Ми маємо бути дуже обережними у способах надання допомоги. Це слід робити разом зі Сполученими Штатами”.
У суботу Кір Стармер, Дональд Трамп і Еммануель Макрон перебуватимуть у Римі на похороні Папи Франциска. Хоча офіційні переговори не заплановані, не виключаються неофіційні обговорення ситуації в Україні.
Нагадаємо, Володимир Зеленський підтвердив, що поїде у Рим на прощання з понтифіком. За інформацією The Washington Post, його зустріч із Трампом може відбутися після церемонії.
Напередодні Трамп заявив, що не встановлює дедлайну для досягнення мирних домовленостей між Росією та Україною. Хоча раніше він згадував про наявність певного “терміну” для укладання угоди.
Про те, якими є шанси, що в Україні з’явиться європейський миротворчий контингент, і яким має бути його мандат, у статті “Європа заворушилася. Хто і як може відправити миротворців в Україну” розмірковував Володимир Кравченко.