Кличку розширили повноваження – Київрада підтримала відповідне рішення

У КМДА запевнили, що повноважень військової адміністрації столиці це рішення не стосується.

Київська міськрада проголосувала за проєкт рішення №222 «Про внесення змін та доповнень до деяких рішень Київської міської ради». Документ, який розширює повноваження голови Київської міської держадміністрації Віталія Кличка, підтримали 62 депутати.

Так, документ передбачає, що реалізація повноважень виконавчого органу Київради, яким є Київська міська державна адміністрація, відбувалася лише за підписом міського голови. Водночас доповідач – керівник апарату КМДА Дмитро Загуманний – наголосив, що це рішення ніяк не обмежує функції Київської міської військової адміністрації. 

Своєю чергою голова КМВА Тимур Ткаченко вже відреагував на ухвалення такого рішення. Він переконаний, нібито «мер Києва проштовхує рішення, яке позбавляє Київську міську військову адміністрацію права видавати розпорядження — і передає це право собі».

Зазначимо, що зараз новий очільник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко, чиїми руками Банкова намагається забрати контроль над Києвом, почав активно перетягувати на себе повноваження у столиці. І Кличко таким чином намагається себе захистити.

В цілому створення військової адміністрації у Києві при складності системи влади в столиці та відсутності чіткого законодавства, яке б розділяло повноваження військової адміністрації та місцевого самоврядування, — провокація зі сторони ОПУ прямого конфлікту у Києві.

Водночас як зазначав Михайло Загородній у статті «Військові адміністрації: повзуча централізація чи необхідний інструмент під час війни?», очевидною прогалиною після стабілізації ситуації на фронті 2022 року стали критерії утворення військових адміністрацій у населених пунктах. Особливо в тих, які не перебувають у зоні бойових дій, де є дієві місцеві ради. Це спричиняє обурення в громадах і провокує прямі конфліктні ситуації із центральною владою.

Зокрема, приклад Чернігова став прецедентом, що відкрив можливість усувати з посади нелояльних міських голів. Тому народні депутати мають чітко визначити критерії утворення військових адміністрацій в населених пунктах, аби у майбутньому уникнути таких ситуацій.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан вже заявляв, що однією з найбільших проблем у відносинах між центральною та місцевою владою є дублювання повноважень ВА та органів місцевого самоврядування, а також нечіткість норм чинного законодавства. За його словами, потрібно чітко визначити причини запровадження військових адміністрацій, аби не було випадків згортання дієздатності місцевого самоврядування. Крім того, важливо також прибрати двозначність у законі щодо парламентського порядку наділення військових адміністрацій повноваженнями місцевого самоврядування.

На думку Слобожана, в новому законі народні депутати також мають чітко визначити, що ВА в населених пунктах повинні займатися виключно питаннями безпеки та оборони, а не перебирати повноваження в органів місцевого самоврядування. Також слід урегулювати й статус посадових осіб муніципалітетів, призначених на посади у військові адміністрації.

Ба більше, подання такого рішення Кличко відбулося на фоні розслідування НАБУ стосовно масштабної корупції в Києві, про що редакторка відділу внутрішньої політики ZN.UA Інна Ведернікова розповіла у статті «Корупція в Києві. Хто замовив НАБУ бек-офіс Комарницького та до чого тут Банкова?».

Джерело

Війна в УкраїніКиївська область