Кіт Келлог запропонував поділ України між Росією і союзниками
США пропонують новий формат врегулювання війни в Україні.
Спецпредставник президента США Дональда Трампа у справах України генерал Кіт Келлог заявив, що припинення війни між Росією та Україною можна досягти шляхом розподілу країни на зони впливу, подібно до поділу Берліна після Другої світової війни. Його план передбачає розміщення британських і французьких військ на заході України, російських ‒ на сході, а також створення демілітаризованої зони між ними за участі українських військових.
Таку думку американський посадовець висловив в інтерв’ю для The Times.
За словами Келлога, Україна є досить великою, щоб на її території одночасно перебували сили кількох країн. Він наголосив, що запропонована модель є «непровокаційною» для Москви, а Дніпро міг би стати природною межею між зонами ‒ з союзницькими силами на захід від річки. Демілітаризована зона, згідно з його баченням, має простягатися вздовж лінії фронту й бути завширшки 18 миль (близько 29 км).
Келлог визнав, що такий формат фактично передбачає відмову Києва від нині окупованих територій. Водночас він підкреслив, що мова не йде про капітуляцію України, а про залучення міжнародних союзників для забезпечення гарантій безпеки.
“Обидві сторони відходять на 15 км, створюючи зону, яку легко контролювати. Так, будуть порушення, але контроль ‒ простий”, ‒ зазначив він.
Скриншот із сайту The Times
Ще одним елементом потенційної домовленості, на думку Келлога, можуть стати нові вибори в Україні. Він вважає логічним провести їх після досягнення перемир’я, однак підкреслив, що це ‒ виключно рішення українців і Верховної Ради.
На тлі обговорення подібних ініціатив у Європі зростає критика щодо відсутності чіткого плану дій у рамках “коаліції охочих”. Голова зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас поставила під сумнів мету залучення іноземних військ: чи йдеться про стримування, спостереження чи бойові дії.
У відповідь міністр оборони Великої Британії Джон Гілі оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на понад 21 мільярд євро. Проте Келлог застеріг керівництво Великої Британії та Франції, зокрема прем’єра Кіра Стармера і президента Еммануеля Макрона, не надто покладатися на Сполучені Штати.
“Завжди готуйтесь до найгіршого”, ‒ сказав він, додавши, що Трамп позитивно сприйматиме більшу самостійність Європи у військових питаннях, навіть як сигнал для Владіміра Путіна.