Україні потрібна ядерна енергетика та нові реактори, але насамперед Україні потрібно втримати лінію фронту та перемогти у війні, аби це не обернулось окупацією уже Хмельницької АЕС, яку так хочуть добудувати в Міненерго, пише в Facebook офіцер ЗСУ, радіоінженер, спеціаліст з аеророзвідки Юрій Касьянов.
«Україні потрібна ядерна енергетика, особливо після втрати Запорізької АЕС, гідро- і теплових електростанцій, які були знищені ворогом. Це очевидно. Однак також очевидно, що сьогодні Україні важливо втримати фронт, зупинити російський наступ, і завдати на полі бою такої поразки армії орків, щоб завтра вони не опинилися знову під Києвом», – вказує він на першочерговість завдань, на які має орієнтуватись влада.
Касьянов вказав на очевидний момент – добудова реакторів атомних станцій триватиме щонайменше три-п’ять років, водночас питання майбутнього держави стоїть на кону вже зараз, буквально цього року.
«Навіщо витрачати гроші на проєкт, який може опинитися в руках окупантів? 600 млн євро – це, приблизно, 150 тисяч «мавіків», або 500 тисяч фпв-дронів, або 40 тисяч дронів, які можуть долетіти до Москви. Може, я щось не розумію? Може, війна вже закінчилася, а мені ніхто не сказав?.. Може, не треба збирати з миру по нитці на дрони, на ремонт автомобілів, на паливо, якщо в країні є зайві 600 млн євро? Риторичні запитання. На жаль, у нас немає ні 600 млн євро, ні навіть 60 тис. євро, а воювати треба», – зазначив він.
Нагадаємо, напередодні Верховна Рада з грубими порушеннями регламенту прийняла законопроєкт, який дає дозвіл на закупівлю атомних реакторів російського виробництва у Болгарії в межах бюджету до 1 мільярда євро для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС.
Законопроєкт того ж вечора публічно підтримав Володимир Зеленський, який заявив, що «ініціатива забезпечить додаткові 2 ГВт електроенергії», а критиків ідеї звинуватив у тому, що їм «не вигідна дешева електроенергія». Водночас президент забув згадати, що добудова АЕС вимагає великих коштів, багато часу та може зіткнутись із документальними та інженерними труднощами, оскільки навіть готової проєктної документації спорудження енергоблоків на разі не існує.
Як писав ще у грудні Ігор Маскалевич у статті «Атомних авантюристів не вгамувати» – історія із добудовою Хмельницької АЕС є великою мильною бульбашкою, на якій лише хочуть нагріти руки очільники енергетичної галузі. І не тільки українські. Бо у Болгарії, яка нікому окрім України ніколи не зможе продати куплені у 2015 році в РФ реактори ВВЕР-1000, вирішили запросити за це застаріле обладання вдвічі більше, аніж країна свого часу заплатила Росії.