Загроза національній безпеці США очевидна: під час міжнародної кризи або конфлікту за участю США чи їхніх союзників Китай може закрити Панамський канал і перешкодити переміщенню військових ресурсів ВМС США між Атлантичним і Тихим океанами. Навіть у часи відносного миру Китай може використовувати свою масштабну інфраструктуру, що знаходиться вздовж каналу, для прослуховування та перехоплення чутливих комунікацій США.
Президент Трамп давно усвідомив цю небезпеку. Він відправив держсекретаря Марко Рубіо обговорити це питання з Панамою під час його поїздки з метою зміцнення відносин США з кількома країнами Центральної та Південної Америки, зазначає Джозеф Боско, який працював директором у справах Китаю в Міністерстві оборони США з 2005 по 2006 рік.
Візит вже приніс певні плоди, оскільки панамський уряд погодився ретельніше стежити за діяльністю Китаю і стримувати її; відмовитися від продовження контракту з підконтрольним Китаю портовим оператором; і припинити участь у китайській ініціативі “Один пояс, один шлях”.
Однак Боско зазначає, що мета США в Панамі змістилася з питань безпеки на фінанси — зокрема, на збори, що стягуються з американських суден, які, за словами Трампа, були несправедливо високими.
Панамські чиновники заперечували ці звинувачення і наполягали на тому, що всі судна платять за однаковими ставками, але виявилося, що в цьому і була проблема: Трамп хоче преференційного режиму, без жодних зборів.
“Трамп вихваляється своїм успіхом у використанні жорсткої початкової позиції на переговорах для отримання поступок, які сприяють досягненню або принаймні просуванню його цілей”, — пише Боско.
Автор також вказує на нещодавні погрози Трампа запровадити тарифи проти Колумбії, щоб домогтися поступок у питанні дозволу на польоти депортованих нелегальних мігрантів, які вона спочатку відмовлялася розглядати, а також на запізніле зобов’язання Мексики відправити солдатів для патрулювання кордону США.
“Адміністрація Трампа повинна знайти правильний баланс між примусом і дипломатією, а також те, як це впливає на міжнародну повагу до США. Гучні заяви й розмахування “великим батогом” мають неоднозначні результати щодо Панами, а також Гренландії, Данії та Канади”, — вважає Боско.
Чи вдасться Трампу переконати світ, що “великим державам” дозволено все — читайте у статті “Трамп готує “шок і трепет”. Якою ціною він може закінчити війну в Україні?” колишнього посла України в США Олега Шамшура.