Одеський міський депутат Богдан Гіганов вже більше трьох років мешкає на території Росії, де, за даними журналістського розслідування «Слідство.Інфо», веде активну проросійську діяльність та сплачує податки у бюджет країни-агресора. Незважаючи на це, він досі офіційно зберігає мандат депутата міськради.
У 2020 році Гіганова обрали до Одеської міської ради від забороненої партії «Опозиційна платформа – За життя». Відтоді він не бере участі в засіданнях ради, не проводить прийом громадян і не подає щорічних декларацій, чим фактично самоусунувся від виконання своїх обов’язків.
Журналісти з’ясували, що політик нині мешкає у Тюменській області РФ, регулярно відвідує Москву та, ймовірно, став громадянином Росії. Представники спільноти KibOrg виявили, що 17 березня 2023 року в місті Ноябрськ він отримав російський паспорт. Інформацію про дійсність цього документа підтвердила перевірка через російський державний онлайн-сервіс, аналог української «Дії».
Зазначається, що цим паспортом Гіганов користувався при авіаперельотах всередині РФ. Дані про бронювання свідчать про використання тієї ж електронної пошти, якою він користувався раніше як громадянин України. На цю адресу оформлювала квитки також його дружина.
За інформацією розслідувачів, після початку повномасштабної агресії Росії Гіганов обіймав керівні посади в кількох російських фірмах. Станом на листопад 2024 року він очолює рекламну агенцію «Нарратів ПРО», зареєстровану в Москві. У документах компанії він зазначений як громадянин РФ.
Спроби журналістів вийти на контакт із Гігановим не дали результатів — його обліковий запис у месенджері зник після відправки повідомлення.
Згідно з українським правом, сам факт отримання громадянства іншої держави не тягне автоматичної втрати депутатських повноважень. Рішення про припинення громадянства має ухвалювати виключно Президент. А якщо особа виїхала на постійне місце проживання за кордон без погодження з міграційною службою, це ще потрібно довести в суді.
Інший варіант — ініціювати відкликання депутата за народною ініціативою у разі тривалого невиконання ним обов’язків. Але тут виникає юридична колізія: політична сила, яка висувала Гіганова, заборонена, а відповідний партійний орган, який мав би ухвалити рішення про відкликання, — ліквідований. Юрист «ОПОРИ» Павло Романюк пояснює, що наразі це унеможливлює застосування цього механізму.
Водночас він наголошує: будь-хто, включаючи представників міської ради, має право звернутися до глави держави з проханням припинити українське громадянство Гіганова. У разі задоволення такого запиту мандат депутата буде автоматично анульовано.
Секретар Одеської міськради Ігор Коваль повідомив, що поінформує міського голову Геннадія Труханова і депутатів про оприлюднене розслідування, щоб спільно знайти механізм дострокового позбавлення Гіганова повноважень.
Нагадаємо, з початку повномасштабного вторгнення з України виїхали депутати Артем Дмитрук і Андрій Одарченко. Дмитрук, зокрема,захищав інтереси церкви Московського патріархату, а Одарченко попросив прихистку у Румунії. Крім того, під час воєнного стану за кордон втекли 13 депутатів:
Віталій Абрамов – депутат Харківської обласної ради;
Максим Кривда – депутат Новомосковської районної ради на Дніпропетровщині;
Станіслав Лебедєв – депутат Харківської районної ради;
Ігор Семеніхін – депутат Херсонської райради;
Сергій Петров – депутат Соледарської міської ради;
Артем Сундучніков – депутат Добропільської міської ради на Донеччині;
Назарій Пиптик – депутат Чортківської міськради;
Сергій Пашин – депутат Бориспільської міської ради на Київщині;
Юрій Красножон – депутат Покровської райради у Кривому Розі;
Святослав Куценко – депутат Бучанської районної ради на Київщині;
Борис Довбета – депутат Золочівської райради на Львівщині;
Віталій Дорохін – депутат Дніпровської районної ради ;
Роман Резнік – депутат Саксаганської районної ради Кривого Рогу.