Членство України в НАТО можливе з окупованими територіями – Зеленський в інтерв’ю Лексу Фрідману
Україна може вступити до НАТО, не визнаючи окупації своїх територій.
Україна може отримати офіційне запрошення для вступу до НАТО навіть із тимчасово окупованими територіями, однак дія Статті 5 Північноатлантичного договору поширюватиметься лише на ті землі, які перебувають під контролем Києва.
Про це заявив президент Володимир Зеленський в інтерв’ю американському подкастеру Лексу Фрідману.
Під час розмови ведучий запитав президента про його ставлення до ідеї прийняття України до НАТО без окупованих територій, зокрема частини Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, а також Криму. У відповідь Зеленський зазначив:
“Запрошення до НАТО юридично надається Україні, і ми не визнаємо окупацію наших територій. Але НАТО може діяти на частині, що контролюється Україною. Про це можна домовитися? Я впевнений, що так”, ‒ сказав він.
Принцип колективної оборони, закріплений у Статті 5 Північноатлантичного договору, є основоположним для діяльності НАТО. Цей принцип передбачає, що напад на будь-яку державу-члена Альянсу розглядається як напад на всіх його учасників. Він залишається одним із ключових механізмів, що забезпечує солідарність і взаємну оборону серед членів НАТО.
Київ постійно повторює: членство в НАТО ‒ єдина реальна гарантія безпеки України, яка має стримувальний для Росії ефект.
Невже наша країна і справді відмовляється від гарантій, що замінюють членство в Альянсі?
Про те, чому це не так, писав оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті “Не моргнути першими. Чи доб’ється Україна запрошення до НАТО”.