Країни НАТО повинні повернутися до оборонних бюджетів часів холодної війни, щоб протистояти Росії, заявив у четвер генеральний секретар Альянсу Марк Рютте.
Як повідомляє Politico, під час першого після обрання очільником Альянсу публічного виступу Рютте чітко заявив про необхідність збільшення військових бюджетів на тлі повідомлень про досягнення НАТО до 2030 року нового цільового показника витрат у розмірі 3% ВВП.
Поточна обіцянка Альянсу — яку виконали всі члени, окрім восьми, — витратити на оборону щонайменше 2% ВВП.
«Настав час переходити до мислення військового часу. І збільшити наше оборонне виробництво та витрати на оборону», — наголосив Рютте.
Це, за його словами, необхідно для того, щоб відродити майже «розібрану» оборонну промисловість, яка має нарощувати виробництво, щоб протистояти військовій загрозі з боку Росії.
«Це правда, що зараз ми витрачаємо на оборону більше, ніж десять років тому. Але ми все ще витрачаємо набагато менше, ніж під час холодної війни. Навіть незважаючи на те, що загрози нашій свободі та безпеці такі ж великі — якщо не більші», — сказав Рютте.
За його словами, під час холодної війни європейці витрачали на оборону набагато більше 3% ВВП. На початку 1980-х років, до розпаду Радянського Союзу, середній показник витрат європейських країн-членів Альянсу становив 3,8% ВВП.
Відповідаючи на запитання після виступу, Рютте відмовився озвучити конкретну нову ціль щодо витрат на оборону, однак додав, що це «значно більше, ніж 2%».
Стрімке зростання витрат Росії на оборону – понад 6% ВВП – Рютте пов’язує із тим, що Кремль готується до тривалого конфлікту як з Україною, так і з іншими європейськими країнами.
Як пише Politico, дедалі більше союзників погоджуються із тим, що нинішньої 2% цілі недостатньо для реалізації регіональних оборонних планів і досягнення цілей щодо спроможності НАТО, які, як очікується, наступного року будуть оновлені.
За оцінками Європейської комісії, витрати ЄС на оборону протягом наступного десятиліття мають зрости на 500 мільярдів євро.
Комісар ЄС з питань оборони Андрюс Кубілюс заявляв, що у наступному довгострокому бюджеті ЄС на оборону має бути закладено близько 100 мільярдів євро замість 10 мільярдів у поточному бюджеті. Він також наголосив, що військові витрати повинні бути виключені з обмежень ЄС на національний борг і дефіцит.
Фінансування оборони стане головним пріоритетом і майбутнього головування Польщі в Раді ЄС.
Міністр фінансів країни Анджей Доманський цього тижня заявив, що міністри розглянуть варіанти фінансування у квітні.
Рютте виступає за заохочення банків і пенсійних фондів інвестувати в оборонні підприємства, а також за зміни в правилах укладання військових контрактів, щоб полегшити їх виконання.
«Подолання ризику вимагає від вас, урядів, змінити застарілі правила закупівель», — сказав Рютте, згадавши про необхідність відмовитися від «надміру детальних вимог».
Він закликав уряди країн ЄС забезпечити оборонним галузям великі замовлення та довгострокові контракти, щоб вони могли нарощувати потужності.
Виробників зброї Генсек НАТО закликав не боятися інновацій та ризикувати: вносити зміни та створювати нові виробничі лінії.
Мета усіх цих заходів полягає в тому, щоб переозброїти країни, які після закінчення холодної війни дозволили своїм військам атрофуватися.
«Ми не готові до того, що нас чекає за чотири-п’ять років», – наголосив очільник Альянсу.