Єллоустоун у США – вчені виявили дихаючу магму, що може стримувати виверження супервулкана

Єллоустоун у США - вчені виявили дихаючу магму, що може стримувати виверження супервулкана 1

“Дихаючий” шар магми виявили менш ніж за 4 км під Національним парком Єллоустоун. Вчені зʼясували, що він може знижувати тиск та запобігати небезпечному виверженню.

Магматичний шар із розчиненими газами, розташований менш ніж за 4 км під поверхнею Національного парку Єллоустоун у , може відігравати ключову роль у стримуванні одного з найпотужніших вулканічних утворень планети. Про це йдеться в дослідженні американських науковців.

Геологи з кількох університетів з’ясували, що в надрах Єллоустоуна існує так звана “дихаюча” кришка – шар магми, збагаченої леткими речовинами, які можуть викликати виверження. Цей шар постійно вивільняє гази й тиск через мікротріщини в породі, що, ймовірно, й запобігає накопиченню критичної напруги у вулканічній системі

“Ця система працює, як рівномірне дихання – бульбашки підіймаються і виходять через тріщини в породах”, – пояснив дослідник Брендон Шмандт з Університету Райса.

Як проводили дослідження

Для дослідження науковці використали 24-тонну вібраційну вантажівку, яка створювала слабкі штучні землетруси. Завдяки більш як 600 сейсмографам їм вдалося “зазирнути” під землю і точно зафіксувати розташування магматичної кришки – на глибині 3,8 км.

Раніше вчені припускали, що верхня межа магматичної системи Єллоустоуна може лежати на глибині від 3 до 8 км. Нова інформація допоможе краще зрозуміти, наскільки поточний стан системи відрізняється від періодів перед попередніми виверженнями.

Єллоустоун вважається супервулканом. Його останнє велике виверження сталося понад 640 тисяч років тому.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності