Візи в США для українців – як розпізнати шахраїв, поради експерта
Як українцям вчасно розпізнати візових шахраїв (фото ілюстративне:Getty Images)
Після повномасштабного вторгнення, коли українці почали масово шукати можливості виїхати за кордон, активізувалися візові шахраї. Вони обіцяють “гарантовану візу”, продають підроблені запрошення й вигадують історії про “дядька в Америці”, аби лише заробити на чужій довірі.
Види шахрайства при отриманні візи в США
За словами експертки, найчастіше шахраї вигадують “сценарії” замість реальної роботи з документами. Людям радять вказувати неправдиву інформацію – наприклад, вигаданих родичів у США, фіктивний шлюб або дітей, яких немає, аби штучно створити “прив’язку до батьківщини”.
“Це не просто неетично, а й небезпечно: консул бачить повну картину і легко помічає, коли дані суперечать одне одному. Така стратегія зазвичай призводить до відмови, а в деяких випадках – до заборони на в’їзд. Шахраї також обіцяють “гарантовану візу”, продають фейкові “гуманітарні програми” або “запрошення”, граючи на страхах і довірливості людей”, – пояснює Передерій.
Як відрізнити справжнє запрошення від фейкового
Консульства США сьогодні майже не розглядають запрошення як визначальний фактор під час прийняття рішення щодо візи – причина проста: надто багато підробок і фейкових шаблонів.
“Тому, якщо хтось акцентує увагу саме на “запрошенні”, як на ключовому документі, це свідчить про непрофесіоналізм або навмисне введення в оману. Люди часто сприймають наявність паперу як знак “підготовленості”, але насправді головне – це ваша особиста візова історія (я завжди говорю, що немає однакових кейсів), мотивація для поїздки та зв’язки з країною проживання”, – каже експертка.
Якщо ж запрошення все-таки є, воно має бути конкретним, логічним, з перевіреною інформацією про запрошуючу сторону. Втім, варто пам’ятати, що запрошення не є гарантією або вимогою для отримання візи.
Чи бувають “гарантовані візи” або “прискорене оформлення”
“Жодна людина чи компанія не може гарантувати отримання візи – це виключна компетенція консула, тому і проводиться ця співбесіда ним. Хочу додати, що люди зараз шукають посольства там, де більше схвалюють візи – це також не зовсім правильно, бо вимоги одинакові для всіх”, – зазначає візова експертка.
Вона наголошує, що подібна ситуація й з “прискореним оформленням”. Воно можливе лише в чітко визначених випадках через офіційний портал, і така послуга безкоштовна. Усі “гарантії” чи пропозиції “швидше, ніж у всіх” – це лише маркетингові трюки або шахрайство.
Українці повинні знати, що не буває “гарантованих віз” чи “прискореного оформлення” (фото: Getty Images)
Як перевірити легальність агентства чи посередника
“Перевіряйте не лише сайт і наявність ліцензій, а й присутність у соцмережах: чи є профіль, як давно він ведеться, які там відгуки, їхня якість і правдивість. Так, можливо, хтось працює давно і професійно – без Instagram чи TikTok, але час змінюється. Люди хочуть бачити, хто стоїть за послугою, слідкувати за процесом і не чути лише обіцянки “золотих гір”, – каже Передерій.
Експертка радить підписатися на сторінку агентства чи посередника, спостерігати за їх стилем комунікації, роботою, і лише потім ухвалювати рішення про співпрацю.
Що робити, якщо людина вже заплатила шахраям
Людині, яку обманули шахраї, потрібно зібрати всі докази: переписки, чеки, скриншоти, номери рахунків. З цим можна звертатися до кіберполіції або до правоохоронців.
“Варто чесно сказати: подібні справи рідко доходять до реального покарання. Тому краще – попередити, ніж виправляти. Не шукайте, де “дешевше” або де вам пообіцяють усе одразу. Шукайте, де відкрито, прозоро й професійно. Дивіться на репутацію, досвід, живу присутність у соцмережах. І якщо вже помилились – говоріть про це, щоб інші не потрапили у пастку”, – радить Передерій.