У столичній книгарні «Сенс» громадська організація Fight For Right відкрила фотовиставку «Бути собі ціллю», яка розповідає про досвід, силу та стійкість жінок і дівчат з інвалідністю в умовах повномасштабної війни. Авторка серії фотопортретів — Олена Бродзинська. Фотокореспондент ZN.UA Василь Артюшенко відвідав відкриття і зафіксував подію.
На експозиції представлено 19 світлин українок, кожна з яких має за собою потужну історію — від волонтерства й військового досвіду до громадського активізму, творчої діяльності, спорту та кейс-менеджменту. Через об’єктив фотографа героїні розповідають про біль і втрати, однак головне у цих історіях — шлях до сили, підтримки інших і самореалізації.
«”Бути собі ціллю” — про відчуття власної цінності саме тут і зараз. Це голоси тих дівчат і жінок, які не хочуть бути “виключенням із правил”, а є уособленням сили, гідності, видимості всіх дівчат і жінок з інвалідністю в Україні, які попри виклики війни реалізують свій потенціал», — зазначила кураторка виставки Олександра Вовченко.
Виставка покликана посилити голоси тих, чий досвід часто ігнорують. Проєкт націлений на подолання бар’єрів і зміну уявлень про роль жінок з інвалідністю в умовах війни.
Героїні виставки
- Анастасія ЗакутнаВолонтерка з Охтирки, яка почала допомагати ще під час Революції Гідності. З 2014 року разом із бабусею підтримувала військових, а з початком повномасштабного вторгнення їздить на деокуповані території. Попри вмовляння рідних і військових відмовитися від поїздок, продовжує працювати заради тих, хто потребує допомоги. Планує створити громадську організацію для розвитку доступності в місті.
- Іванна МихайленкоПравозахисниця та очільниця ГО World of Silence, яка об’єднує молодь з порушеннями слуху. Після початку повномасштабної війни надає безоплатну юридичну допомогу нечуючим і створює відео жестовою мовою з важливою інформацією для спільноти. Попри упередження, закінчила бакалаврат із відзнакою та продовжує навчання й активну участь у громадському житті. Стажувалась у правозахисних структурах і пройшла школу політичної участі для жінок з інвалідністю.
- Марія НікітінаКерівниця ГО «Чернівецьке об’єднання “Захист”». До початку повномасштабної війни організація працювала з молоддю в кризових ситуаціях і просувала ідеї безбар’єрності. Уже 25 лютого 2022 року офіс «Захисту» перетворився на прихисток для ВПО, який працював понад 500 днів і допоміг майже 1800 людям. Команда також підтримувала людей з інвалідністю та облаштовувала інші шелтери побутовою технікою. Досі зберігає зв’язок із багатьма з тих, кому надали допомогу.
- Олександра КутасМодель, підприємниця та громадська діячка. Після початку повномасштабної війни переорієнтувала свою діяльність на допомогу Україні. У Великій Британії працює у благодійній організації Choose Love, де очолює напрям підтримки українців. Раніше розвивала адаптивний модний бренд і будувала модельну карʼєру, однак війна докорінно змінила її пріоритети. До цього також долучалась до ініціативи Techfugees, що допомагала українським біженцям.