Відшкодування за знищене майно під час атак – чи дають компенсацію за знищений врожай

Чи можна отримати компенсацію за знищений врожай (фото: Dmytro Smolienko_Ukrinform_GettyImages)

В умовах повномасштабної війни українці дедалі частіше стикаються з новими викликами. Один із таких – пошкодження особистого майна внаслідок падіння ворожих дронів, зокрема – на присадибні ділянки.

Спершу – до поліції

Власник земельної ділянки є також власником усього, що вирощено на ній. Тож у разі знищення врожаю дронами першочергово потрібно викликати Нацполіцію для фіксації наслідків атаки. Це стане основою для подальших дій.

Позов до Росії – теж варіант

У 2023 році було створено Реєстр збитків, завданих агресією Росії. Подати заяву до нього можуть фізичні й юридичні особи через портал “Дія“.

Але поки що Реєстр приймає звернення лише за обмеженими категоріями – наприклад, пошкоджене чи знищене житло. Втрати врожаю або іншого рухомого майна наразі не охоплені, хоча в майбутньому така можливість може з’явитися.

“Реєстр поки що не вирішує, чи отримає людина компенсацію і скільки саме їй мають виплатити. Це лише електронна база, де збирають заяви про збитки. У майбутньому ці заяви мають розглянути в межах міжнародного механізму компенсації збитків, завданих агресією РФ проти України, який ще тільки створюється”, – каже Буліменко.

Позов до Росії – теж варіант

Постраждала особа може подати позов до Російської Федерації в українському суді, зокрема до таких органів, як Міністерство оборони РФ.

Верховний Суд не визнає за Росією судовий імунітет у цій категорії справ. Але варто пам’ятати: навіть після ухвалення позитивного рішення компенсації нараховуватимуться лише після запуску міжнародного механізму відшкодування.

Поки що отримати реальну компенсацію за знищений дронами урожай неможливо. Але фіксація збитків і подання відповідних заяв – важливі кроки для майбутнього відшкодування”, – зазначає юрист.

Джерело

ДіяРосія