Відпустка для батьків в Україні – хто може скористатися правом на догляд за дитиною
В Україні закріплені рівні права для жінок і чоловіків у сімейних відносинах, зокрема в питаннях догляду за дитиною. Закон гарантує батькам рівні можливості на оплачувану відпустку при народженні дитини та догляд за нею до 3 років, зокрема для військовослужбовців під час мобілізації та воєнного стану.
Конституція України та Сімейний кодекс України закріплюють принцип рівності жінок та чоловіків у всіх сферах суспільних відносин, зокрема в шлюбно-сімейних. Це означає, що державою забезпечуються рівні можливості для матері та батька в усіх аспектах сімейного життя, включаючи догляд за дитиною.
Омбудсман України Дмитро Лубінець підкреслює, що держава гарантує рівні можливості для батьків у поєднанні роботи з сімейними обов’язками.
Зокрема, українське законодавство підтримує принцип відповідального батьківства, надаючи можливість як матерям, так і батькам брати оплачувану відпустку при народженні дитини.
Згідно з чинним законодавством, одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини може бути надана:
- чоловіку, дружина якого народила дитину;
- батьку дитини, який не перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір’ю, але спільно проживає з нею, веде спільний побут та має взаємні права і обов’язки, що підтверджується заявою матері та свідоцтвом про народження дитини, де зазначено ім’я батька.
Тривалість такої відпустки становить до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів), і її можна брати не пізніше трьох місяців з дня народження дитини.
Крім того, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може надаватися одному з батьків на їхній розсуд, з виплатою допомоги відповідно до законодавства. Важливо зазначити, що у разі мобілізації або воєнного стану батьки-військовослужбовці мають право на відпустку для догляду за дитиною до 3 років.
Якщо дитина потребує домашнього догляду, тривалість відпустки може бути визначена медичним висновком, але не більше 6 років. Якщо обоє батьків є військовослужбовцями, відпустка надається одному з них за їхнім рішенням.
У разі порушення прав батьків чи проявів дискримінації за будь-якою ознакою, громадяни можуть звертатися до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для захисту своїх прав. Контакти для звернення:
- Адреса: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008.
- Електронна пошта: hotline@ombudsman.gov.ua.
- Телефони: 0 800 501 720; 044 299 74 08.