Великий піст 2025 в Україні буде з 3 березня по 19 квітня – чого не можна робити, що не їсти, обмеження

Великий піст 2025 в Україні буде з 3 березня по 19 квітня - чого не можна робити, що не їсти, обмеження 4 Великий піст – основний багатоденний піст у християнських конфесіях (фото: pixabay.com)

У 2025 році багатоденний Великий піст українці відзначатимуть за новоюліанським церковним календарем. У цей період віряни відмовляються від веселощів, розваг, а також вживання певної їжі.

Коли буде Великий піст і які обмеження він накладає

Основна мета Великого посту – тілесне й духовне приготування до Світлого Христового Воскресіння.

Він триває сім тижнів (48 днів). Перші шість тижнів – це Свята Чотиридесятниця, а сьомий (останній перед Великоднем) – Страсний (Страсна седмиця).

Крім того, три суботи Великого посту – друга, третя та четверта – є поминальними.

Розпочинається Великий піст традиційно після завершення давнього східнослов’янського свята – Масляної.

Цього року, згідно з новоюліанським церковним календарем, Великий піст розпочнеться з понеділка, 3 березня (тоді як останній день Масляної – неділя, 2 березня).

Великий піст 2025 в Україні буде з 3 березня по 19 квітня - чого не можна робити, що не їсти, обмеження 5Останній день Масляної та перший день Великого посту (скриншот: pomisna.info/tserkva/kalendar)

Триватиме Великий піст до суботи, 19 квітня.

Наступного дня – в неділю, 20 квітня – українці відзначатимуть Світле Христове Воскресіння (Пасху або Великдень).

Великий піст 2025 в Україні буде з 3 березня по 19 квітня - чого не можна робити, що не їсти, обмеження 6Великдень у 2025 році (скриншот: pomisna.info/tserkva/kalendar)

В цілому правила Великого посту, яких віряни дотримуються сьогодні, були встановлені у перших століттях нашої ери. Закріпили та доповнили їх у монастирях дещо пізніше – впродовж VI – XI століть

У Православній Церкві України вважають, що піст не має бути обтяженням. Це має бути свідомий вибір – певна добровільна земна жертва, яку здійснюють з любові до Бога.

У період Великого посту не радять, згідно з традиціями та віруваннями:

  • організовувати веселощі й розваги, а також долучатись до таких заходів (вільний час краще провести спокійно – за роздумами й молитвами);
  • сваритися та лаятись (потрібно уникати конфліктів і негативних емоцій);
  • заздрити іншим, плекати гордощі або ж засуджувати людей;
  • одружуватись або вінчатись;
  • вживати алкоголь (крім вина – у помірних кількостях в окремі дні);
  • потурати шкідливим звичкам і надмірностям.

Однією з допоміжних складових посту в Церкві вважають обмеження в їжі. З огляду на це віряни під час Великого посту зазвичай утримуються від споживання:

  • м’яса;
  • молока;
  • масла;
  • інших молочних продуктів;
  • яєць;
  • риби (крім визначених днів);
  • інших продуктів тваринного походження.

Насамкінець вірянам під час посту можуть радити утримуватися від тих речей, які можуть нашкодити особисто кожній конкретній людині, або ж відволікати її від покаяння (це можуть бути азартні ігри, використання соціальних мереж, навіть інтимні стосунки).

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності