Температурний рекорд в Європі встановив березень 2025 – чим небезпечна спека навесні, наслідки
Березень 2025 року в Європі встановив температурний рекорд (фото: Getty Images)
Березень 2025 року став найспекотнішим за всю історію спостережень у Європі. Науковці всерйоз стурбовані ситуацією, що складається у цій частині світу.
Що відомо про кліматичний рекорд березня
Згідно з даними Служби зміни клімату Європейського Союзу – Climate Copernicus – минулий місяць (березень 2025 року) став найспекотнішим березнем за всю історію спостережень у Європі.
Середня температура повітря на континенті була на 2,41°C вищою за останній середній показник у березні (1991-2020 рр.).
Крім того, березень 2025 року став 20 місяцем (за останній 21 місяць), коли середньосвітова температура повітря на поверхні планети була більш ніж на 1,5°C вищою доіндустріального рівня.
Аномалії приземної температури повітря та кількості опадів за березень 2025 року – відносно середніх показників березня 1991-2020 рр. (інфографіка: climate.copernicus.eu)
Чому березень став “місяцем двох крайнощів”
Стратегічний керівник з питань клімату Європейського центру середньострокових прогнозів погоди (ECMWF) Саманта Берджесс розповіла, що березень став не лише найтеплішим.
“Це також був місяць із контрастними екстремальними опадами по всій Європі”, – повідомила вона.
Йдеться про те, що:
- у багатьох регіонах березень став найсухішим за всю історію спостережень (посушливо було у Великій Британії, Ірландії, на великій території від Центральної Європи до Греції й Туреччини);
- в інших регіонах – найвологішим березнем за останні 47 років (наприклад в Іспанії та Португалії, де серія штормів принесла широкомасштабні повені).
Чим небезпечні такі температурні рекорди
Науковці з Організації Об’єднаних Націй (ООН) переконані, що суттєве підвищення середніх температур стало наслідком людської діяльності (так, спалювання викопного палива стає причиною виділення завеликої кількості парникових газів, які затримують тепло навколо Землі).
У міжнародній неурядовій природоохоронній організації – Грінпіс – попереджають, що такі тенденції можуть сприяти:
- подальшому нагріванню поверхні планети (з черговими екстремальними хвилями спеки);
- інтенсивним лісовим пожежам (які можуть “накрити” деякі регіони вже цього літа).
“Оскільки рання весняна погода починає все більше нагадувати літо, Європа – потенційно на шляху до зіткнення зі ще сильнішими хвилями спеки та лісовими пожежами пізніше цього року”, – підтвердила очільниця політичного відділу організації у Великій Британії Ребекка Ньюсом.
Крім того, контрастні екстремальні опади в європейському регіоні створюють безпосередню проблему для:
- продовольчих систем багатьох країн;
- економіки Європи в цілому.