Різдвяний Святвечір за новоюліанським церковним календарем святкується 24 грудня. У цей день віруючі дотримуються останнього дня посту і за традицією, дорослим не можна їсти, поки на небі не з’явиться перша зірка.
Коли зійде перша зірка
У кожному куточку України зірка зійде в різний час. Так, у Києві перша зірка з’явиться на небосхилі о 15:57, а, наприклад, в Одесі – о 16:14, трохи пізніше, ніж у Миколаєві – 16:07 та Херсоні 16:06. У Полтаві – 15:45, у Кропивницькому – 15:59 та в Запоріжжі – 15:51. На сході країни її блиск можна буде побачити раніше за всіх: у Луганську – о 15:31, у Харкові вже о 15:37, у Донецьку – о 15:39, а в Сумах – о 15:38. На заході, в Ужгороді, зірка засяє найпізніше – о 16:39, а у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях – о 16:26.
Святий вечір – одне з найшанованіших свят в Україні, що передує Різдву Христовому. Його святкування пов’язане з глибокою символікою та багатою культурною традицією.
Традиції на Святвечір
У 2024 року, враховуючи зміни в календарі святкувань, багато українців відзначають Святий вечір – 24 грудня. Сьогодні Святий вечір дедалі більше сповнюється не лише релігійним, а й традиційно родинним святом.
Ключові звичаї Святого вечора залишаються незмінними:
- Дванадцять пісних страв. Кожен регіон зберігає свої особливості, але незмінною залишається кутя – символ достатку та єдності.
- Запалювання свічки. Вогонь символізує світло Вифлеємської зірки та запрошує Христа увійти в дім.
- Солом’яний або сінний декор. Солома, розстелена на столі або під скатертиною.