Ввечері вівторка, 24 грудня, українці відзначатимуть Різдвяний святвечір, який у церковній традиції має назву Навечір’я Різдва Христового.
Основні традиції Різдвяного святвечора
Різдвяний святвечір – це останній день передсвята Різдва Христового, який завершує 40-денний Різдвяний піст, а також вирізняється особливим богослужінням і неповторною атмосферою в українських храмах.
“Уставні відправи цього дня складатимуть великі часи та зображальні, після чого буде звершуватись Літургія за чином святителя Василія Великого. Облачення священнослужителів у цей день буде білого кольору, що символізуватиме нетварне Божественне Світло, духовну чистоту”, – розповіли у ПЦУ.
Зазначається, що для українських родин Різдвяний святвечір є одним з найулюбленіших свят, багатий на добрі й старовинні традиції.
За спроможністю кожної родини, українці:
- готують вечерю з 12-ти страв
- запрошують рідню до святкового столу
- носять батькам “вечерю”
У ПЦУ зауважили, що серед страв святкової вечері обов’язково має бути кутя, або коливо.
“Це варена пшениця з медом і маком, яку зазвичай споживають першою. Пшениця, як зерно, щороку оживає, тому є символом вічності, мед – символ вічного щастя святих у Царстві Божому, мак – символ роду”, – нагадали українцям.
Вечеряти християнська сім’я у цей день сідає:
- після завершення богослужіння
- після появи на небі першої зірки (яка нагадує людям про Вифлеємську зорю, що сповістила світові про Народження Сина Божого)
“Починає лунати коляда, прославляючи прихід у світ нашого Спасителя та бажаючи людям добра і миру”, – додали у ПЦУ й наголосили, що РФ у час війни відібрала в українців, на жаль, “цю можливість безпечного теплого родинного святкування, вшанування давніх різдвяних традицій”.
“Але знаємо і віримо, що життя завжди перемагає смерть, світло перемагає темряву, а правда – брехню. Тому з Божою допомогою Україна обов’язково переможе російську імперію зла. Бо Христос народився і переміг зло”, – підсумували у Православній Церкві України.
Допис ПЦУ (скриншот: facebook.com/Orthodox.in.Ukraine)