Колись традиція приносити на цвинтар штучні квіти стала для багатьох українців зручною альтернативною живим рослинам. Однак останнім часом дедалі більше людей починають відмовлятись від такої практики.
Хто і коли придумав виготовляти штучні квіти
Згідно з даними науковців, ще у 3000 році до нашої ери прикрашати себе штучними квітами було модно серед єгиптян.
Через деякий час – близько 350 року до нашої ери – таку традицію запозичили греки. Популярними прикраси у вигляді квітів були також і у Стародавньому Китаї.
При цьому виготовляти штучні квіти у давнину могли з природніх і навіть коштовних матеріалів – рослинних волокон, пір’я, пергаменту, дерева, глини, порцеляни, золота тощо.
Коли штучні рослини почали приносити на цвинтар
Традиція приносити штучні квіти та вінки на кладовище, щоб прикрашати ними могили – відносно молода, адже промислове виробництво таких ритуальних речей і постачання їх на ринок розпочались лише наприкінці минулого століття.
Вважається, що на території України особливої популярності такий штучний (і часто – пластиковий) декор здобув за часів СРСР. Згодом така практика закріпилась як частина поховальної культури.
Після здобуття незалежності дехто з українців продовжив традицію використання у ритуальних обрядах штучних прикрас, адже їх масово почали поставляти, зокрема, китайські виробники.
Чим саме штучні квіти “підкорили” декого з українців
Сьогодні завдяки використанню новітніх технологій і матеріалів (тканин, пластику, силікону, латексу) штучні квіти й рослини інколи важко відрізнити від справжніх, тож дехто може надавати їм перевагу саме через це.
Крім того, популярність штучних квітів може пояснюватись “зручністю”, адже вони:
- не в’януть;
- не потребують догляду;
- довше, ніж справжні, виглядають привабливо;
- можуть бути більш яскравими чи оригінальними, ніж справжні;
- можуть коштувати дешевше, ніж справжні.
Чи популярні штучні квіти в ритуальних послугах досі
Колишній працівник однієї з компаній на ринку ритуальних послуг Києва Владислав у коментарі РБК-Україна розповів, що сьогодні під час поховання люди обирають “стандартний набір”.
Йдеться про труну й приладдя до неї, церковний набір, хрест (якщо заплановано кремацію – то без хреста), вінки різних кольорів і розмірів тощо.
“У сфері ритуальних послуг, звісно, досі продають неживі квіти, вінки. Це – їхня справа, і вони це роблять”, – визнав експерт.
Водночас він наголосив, що екологія у світі нині “і так не на вищому рівні”, тож з цього погляду штучні квіти “взагалі заборонено приносити на кладовище”.
“Що стосується церкви, зараз все більше священиків також проти штучних квітів. І вони попереджають людей – приносити лише живі квіти, аби не нашкодити екології”, – поділився Владислав.
Що кажуть про штучні квіти на цвинтарі у ПЦУ
Ще раніше у прес-службі Православної Церкви України закликали громадян покладати на могили рідних живі квіти або саджанці й не використовувати пластикові вінки та інші вироби – щоб “оберігати планету від забруднення заради майбутніх поколінь”.
Тим часом ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості, протоієрей ПЦУ Георгій Коваленко у коментарі РБК-Україна нагадав, що “у Бога – немає мертвих”.
“У Бога – всі живі! Тому й квіти на цвинтар вартує приносити не штучні“, – пояснив священник.
Крім того, він наголосив і на іншій причині – чому приносити на цвинтар штучні рослини не потрібно.
“Ще одна причина, через яку Церква не радить прикрашати могили пластиковими квітами, екологічна”, – зауважив протоієрей ПЦУ.
Як ставляться до штучних квітів у Міндовкілля
Старша проектна менеджерка реформи управління відходами Команди відновлення та підтримки реформ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Вусик у коментарі РБК-Україна розповіла, що питання особистого внеску у зменшення шкоди довкіллю набуває особливого значення в контексті:
- повномасштабної війни;
- щоденних обстрілів;
- знищення екосистем;
- критичної екологічної ситуації в багатьох регіонах України.
“Ми не можемо вплинути на масштаби екологічної катастрофи, спричиненої воєнними діями, однак у наших силах – зробити свідомий вибір там, де це можливо“, – наголосила вона.
За словами експерта, відмова від використання штучних квітів на кладовищах є одним із таких рішень.
Чому штучні рослини й вінки на кладовищах небезпечні
Олена Вусик пояснила, що “штучні пластикові квіти та вінки – це не лише візуально недовговічна ритуальна атрибутика, але й джерело серйозного забруднення довкілля”.
“Вони виготовляються із суміші пластиків, синтетичних тканин, дроту, клею та барвників. Після поминальних днів або поховань ці вироби масово потрапляють на сміттєзвалища або спалюються просто неба“, – нагадала спеціаліст.
Це, за її словами, призводить до забруднення ґрунтів, вод і повітря токсичними речовинами, серед яких – важкі метали, формальдегід, діоксини та інші канцерогени.
Особливо небезпечним є при цьому відкрите спалювання таких відходів.
“За оцінками екологів, шкідливі речовини можуть розповсюджуватися на десятки кілометрів, забруднюючи повітря і становлячи загрозу для здоров’я людей, особливо дітей, літніх осіб та людей із хронічними захворюваннями”, – поділилась експерт.
Чи забороняє закон в Україні штучні рослини
Вусик повідомила, що наразі в Україні немає законодавчої заборони на використання штучних квітів.
Водночас необхідних заходів щодо цього вживають місцеві органи влади.
“Деякі громади ухвалили рішення про обмеження використання такої атрибутики на місцевому рівні”, – розповіла фахівець.
Крім того, за її словами, “неодноразово із закликами відмовитися від пластикових вінків зверталися представники всіх основних церков України“.
“Наголошуючи, що така традиція не має релігійного чи богословського значення, а є лише спадком радянського минулого”, – уточнила спеціаліст.
Вона нагадала також, що закон України “Про управління відходами” чітко визначає ієрархію дій у сфері поводження з відходами, де найвищим пріоритетом є запобігання утворенню відходів.
“А це якраз те, що може зробити кожен, обравши альтернативу – наприклад, живі квіти в горщиках або інші природні символи пам’яті“, – пояснила фахівець.
Насамкінець експерт Команди підтримки реформ Міндовкілля закликала всіх громадян:
- проявити екологічну свідомість;
- утриматися від використання штучних пластикових квітів на кладовищах.
“Сьогодні це не просто питання естетики чи зручності – це наш особистий внесок у захист здоров’я українців та збереження природи в умовах війни. Бо коли довкілля потерпає щодня від ударів ракет і дронів, відповідальне ставлення до побутових рішень набуває ще більшої ваги”, – підсумувала Вусик.