Праведники народів світу – День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової

Праведники народів світу – День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової 1 Меморіал Яд Вашем Єрусалимі (фото: Getty Images)

14 травня Україна вшановує людей, яких називають сучасними Праведниками – українців, що рятували євреїв у роки Другої Світової, коли єврейський народ був поставлений на межу винищення. Про те, хто такі Праведники народів світу та України – в колонці співзасновниці проекту "Слово Праведника" Маргарити Ормоцадзе-Яковлевої для РБК-Україна.

Нещодавно великі німецькі корпорації виступили зі спільною заявою, у якій визнали свою провину у отриманні Гітлером влади в Німеччині. Adidas, BMW Group, Bosch, Deutsche Bahn, DHL Group, Hugo Boss, Henkel, Lufthansa Group, Mercedes Benz, , Uniper, Volkswagen, Porsche, Bayer, BASF, Evonik, Siemens та інші визнали це офіційно після відвідувань церемонії пам’яті жертв Голокосту, присвяченій 80-м роковинам звільнення концтабору Аушвіц-Біркенау.

З 1930-х почалися обмеження в правах єврейського населення Німеччини. Одними з перших кроків стало масове звільнення працівників єврейського походження з усіх німецьких компаній. Проте це не зупинило підтримку, яку великі компанії надавали нацистській партії. Поступово обмеження прав трансформувалося в обмеження права на життя.

На фоні таких новин як масове каяття німецького великого бізнесу, більш цінними стають всі історії про Праведників світу – людей, які рятували євреїв та чиї подвиги визнані єврейським народом.

Хто такі Праведники народів світу

Праведниками народів світу у Вавілонському Талмуді, історія якого налічує більш ніж 2 тисячі років, називають людей неєврейського походження, які вели чисте життя та зробили велике добро для євреїв. Після Голокосту, або як називають у єврейській традиції, Шоа (в перекладі з івриту – “катастрофа”), почав розшукувати своїх рятівників для вшанування.

Був прийнятий закон, згідно з яким Праведникі народів світу визнавали людьми, які рятували євреїв у роки Другої світової війни. Розуміючи, що рятують саме єврїв, а не просто партизан чи політично незгодних, і що за законами Третього Рейху це загрожує стратою рятівнику.

На сьогодні Меморіал Яд Вашем в Єрусалимі визнає більш ніж 28 тисяч випадків, коли рятівники євреїв є Праведниками світу. Це не означає, що це всі відомі історії, а лише те, що стільки неєвреїв на сьогодні були визнані достойними звання Праведників світу.

Читайте також: Єдине інтерв’ю. В Україні вийшов фільм про останню Праведницю народів світу з Одеси

Найбільш відомий з них – німецький магнат Оскар Шиндлер та його дружина Емілія, відомі на весь світ завдяки зірковому фільму Стівена Спілберга. Вони врятували у Кракові більш ніж 1000 євреїв. Праведницею світу є Аліса фон Баттенберг, німецька і грецька принцеса, яка у роки Другої світової переховувала в Афінах єврейську родину Коен. Її онук – король Великобританії Чарльз III.

Серед Праведників світу – люди усіх національностей, конфесій та професій тогочасної Європи. Священики, як київська родина Глаголевих, врятувавших багато людей від загибелі у Бабиному Ярі. Мільярдери, як шведский дипломат Рауль Валленберг, член найзаможнішої родини Швеції, рятувавший тисячі євреїв Угорщини.

Праведники народів світу – День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової 2Кияни Олексій і Тетяна Глаголеви, які врятували багато євреїв від загибелі у Бабиному Ярі

Депутати, такі як болгарин Дмитро Пешев, який зупинив депортацію 50 тисяч болгарських євреїв у табори смерті. Неписьменні прості люди, такі як маріупольчанка Настя Фоміна, яка, рятуючись від Голодомору, прийшла в Київ та стала нянечкою у київській родині Кац. 29 вересня 1941 року вона виведе з маршу смерті до Бабиного Яру 4-річного Цезаря Каца.

Це лікарі, такі як Василь Михайловський з Кропивницького, який переховував свої єврейських дружину Цилю та тещу Песю у морзі й розвішував навкруги таблички німецькою “Обережно, тиф!”, щоб німці боялися робити обшуки.

Українські Праведники і сучасна війна

2,7 тис з Праведників народів світу – українці. Живими зараз є чотири українських Праведника народів світу. Василь Назаренко, Катерина Шеремета, Оксана Антипчук Дейнко та Лідія Савчук. Також є числені родини Праведників світу, їх вдів, дітей, онуків тощо.

На початку великої війни, у лютому 2022 року, попри запрошення виїхати за кордон, більшість з них відмовилися. Залишаючись у близьких до фронту місцях, таких як Харків. Наприклад, Євген Іщенко, син Праведника світу Станіслава Іщенко, не виїздив з Харкова з початку війни. Його батько врятував у Шоа на Житомирщині 312 євреїв.

У Білозерці на Донбасі залишається родина Праведниці світу Ніни Сіноліциної. У Павлограді – донька Праведників світу Натарових Іраїда. На сьогодні російські обстріли зруйнували в Білозерську та Павлоград майже третину будівель.

У Києві залишаються більше десяти родин Правдників народів світу, серед яких – Лариса Шулежко, донька репресованого НКВД у 1930-ті Православного священика, та Праведниці світу Олександри Шулежко. Коли рідні для них Чернівці були окуповані німцями, Олександра Шулежко створила будинок для сиріт, рятуючи дітей від голоду та холоду.

Праведники народів світу – День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової 3Олексанжра Шулежко

Серед майже 70 дітей були і євреї, яким Олександра підробила документи. Всі роки окупації вона переховувала 25 маленьких євреїв, врятувавши їх всіх. А через те, що її будинок для сиріт функціонував офіційно при німцях, радянська влада позбавила її прав на гідну роботу, та протягом всього її життя ставила у провину її перебування в окупації. На початку 1990-х врятовані євреї звернулися до Яд Вашем, який визнав Олександру Шулежко Праведницею світу. Її донька Лариса зараз живе у Києві.

Зараз майже у кожній другій родині Праведників світу є хтось в . Влітку минулого року пропав без вісті український солдат, онук Праведників світу Андрія та Єкатерини Галич з Тарандинців на Полтавщині. Родина вірить, що він повернеться живий.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності