Посвідчення водія – чи буде штраф, якщо не змінити тимчасові права на постійні

Водійське посвідчення, видане вперше, діє лише протягом двох років і вимагає обміну на постійне за певних умов. Якщо термін дії документа спливає, а водій не замінює його на постійне, це може призвести до серйозних наслідків, включно зі штрафами.

Про це у коментарі РБК-Україна розповів адвокат Євген Буліменко.

“Особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії, крім випадків встановлення особам тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами”, – нагадав він.

Буліменко зазначив, що такі норми діють згідно з п. 2 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 р. № 340 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 511).

Саме цей пункт також передбачає, що посвідчення водія відповідної категорії дійсне протягом 30 років з дати його видачі, крім посвідчення водія, що видане особі вперше.

Як зазначив адвокат, його після закінчення терміну дії потрібно змінити на повноцінне посвідчення у відповідному сервісному центрі МВС.

Особливості тимчасового посвідчення

  • Термін дії

Тимчасові права дійсні протягом двох років. Протягом цього періоду водії мають певні обмеження, наприклад, не можуть перевищувати швидкість 70 км/год.

  • Умови для обміну на постійне

У водія має бути не більше двох адміністративних порушень ПДР. Ще однією умовою є відсутність злочинів за ст. 286 ККУ (ДТП із тяжкими наслідками).

  • Що станеться після закінчення строку дії?

Права стають недійсними. Використання простроченого посвідчення – це порушення, за яке накладається штраф у розмірі 3 400 грн.

Правила під час воєнного стану

Раніше Кабінет Міністрів України ухвалив, що якщо термін тимчасового посвідчення закінчився у період дії воєнного стану, водій може продовжувати користуватися ним до його завершення (Постанова від 3 березня 2022 р. № 184 “Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами”).

Буліменко нагадав, що це виключення діє лише за умови дії воєнного стану.

Як уникнути штрафів?

Тож, радимо вам дотримуватися 3 простих правил, які допоможуть вам уникнути адміністративної відповідальності.

  1. Слідкуйте за терміном дії вашого посвідчення.
  2. Вчасно звертайтеся до сервісних центрів МВС для обміну.
  3. Дотримуйтеся правил дорожнього руху, щоб уникнути порушень, які можуть стати підставою для відмови в обміні.

Нагадаємо, що в МВС українцям порадили оновити старі посвідчення водія на нові.

Також МВС посилило контроль за іспитами на отримання водійських прав.

Джерело

ДТП