Продукти для дітей мають бути якісними (фото: freepik.com)
Президент України Володимир Зеленський підписав законопроект №5148, який забороняє використання у виробництві деяких продуктів гідрогенізованих рослинних жирів та олій, а також пальмового стеарину.
Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на відповідний законопроект.
Що змінює підписаний президентом закон
Підписаний президентом законопроект передбачає:
- підвищення якості харчових продуктів, які споживаються дітьми
- гармонізацію українського законодавства у сфері дитячого харчування з вимогами ЄС
У прикінцевих і перехідних положеннях уточнюється, що закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Тим часом в дію він вводиться через один рік із дня його опублікування.
Згідно з документом, в Україні під час виробництва харчових продуктів забороняється:
- використання гідрогенізованих (штучних) рослинних жирів та олій, а також пальмового стеарину (твердої фракції очищеної та рафінованої пальмової олії) у виробництві дитячого харчування
- використання гідрогенізованих рослинних жирів та олій – якщо вміст трансжирних кислот (які не є трансжирними кислотами, що природно містяться у жирах тваринного походження) у призначеному для кінцевого споживача харчовому продукті перевищує 2 грами на 100 грамів загальної кількості всіх жирів, які містяться в цьому продукті
Крім того, виробникам забороняється використовувати назви “шоколад”, “білий шоколад”, “молочний шоколад”, “родинний молочний шоколад”, “шоколад “a la taza” та “шоколад “familiar a la taza” – якщо в їхніх продуктах містяться тваринні жири (крім молочного жиру).
Аналогічно забороняється використання таких назв, якщо у продуктах містяться рослинні жири (крім тих, які відповідають усім вимогам і зазначені в офіційному переліку центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів).
Насамкінець, оператори ринку при постачанні харчових продуктів іншим виробникам зобов’язуються надавати інформацію про кількість трансжирних кислот у своїх продуктах.
А маркування харчової продукції, що містить пальмову олію, буде чітким і зрозумілим.
Пальмова олія у продуктах харчування
Нагадаємо, пальмова олія – це їстівна рослинна олія, яку отримують із плодів африканської олійної пальми.
Продукти з її додаванням довго зберігаються, тримають форму завдяки тугій структурі та коштують відносно недорого. З огляду на такі якості пальмова олія впродовж останніх років ставала все популярнішою серед виробників.
Водночас пальмова олія містить насичені жирні кислоти, тож вживання продуктів з її додаванням підвищує їх вміст в організмі вп’ятеро.
Згідно з висновками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вживання пальмової олії призводить до ожиріння та розвитку хронічних захворювань в глобальному масштабі, а її виробництво завдає шкоди природі.
Індустрію з виробництва та продажу пальмової олії порівнюють навіть з виробництвом тютюнових та алкогольних виробів (як за рівнем шкоди для здоров’я та навколишнього середовища, так і за зусиллями рекламних агентств і лобістів, які намагаються приховати від споживачів правду в гонитві за прибутком).
Містити пальмову олію може молочна продукція, напівфабрикати, харчові продукти тривалого зберігання, печиво, хлібобулочні вироби, кондитерські вироби, маргарини тощо.
Читайте також, які олії категорично не підходять для смаження.
Джерело