“Наша Перемога” у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом – фото

    "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 1 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 2 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 3 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 4 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 5 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 6 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 7 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 8 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 9 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 10 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 11 © Василь Артюшенко, ZN.UA "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 12 © Василь Артюшенко, ZN.UA
    "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 13 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 14 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 15 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 16 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 17 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 18 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 19 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 20 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 21 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 22 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 23 "Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 24

Проєкт деконструює радянські міфи та наголошує на героїзмі українців у боротьбі з нацизмом.

До 80-ї річниці завершення Другої світової війни Національний музей історії України у Другій світовій війні презентував масштабний виставковий проєкт “Наша Перемога”. Урочисте відкриття відбулося 8 травня 2025 року за участі Міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького. Експозиція присвячена ролі українців у перемозі над нацизмом та руйнує радянські пропагандистські штампи, десятиліттями нав’язані суспільству.

Фотокореспондент ZN.UA побував на відкритті виставки “Наша Перемога” та зафіксував ключові моменти урочистого заходу.

"Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 25Василь Артюшенко, ZN.UA

Виставка розміщена у символічному місці — на території, де колись була Алея міст-героїв, що у радянські часи слугувала майданчиком для утвердження ідеї “Великої Вітчизняної війни”. У грудні 2024 року цей простір зазнав суттєвої трансформації: зникли “Золоті Зірки” та супровідні написи, які відображали радянський історичний наратив. Сьогодні ця локація отримала нове значення — як місце осмислення правдивої історії, просвітництва й ушанування українських героїв, які воювали у складі сил антигітлерівської коаліції.

Проєкт “Наша Перемога” акцентує увагу на героїзмі, мужності та жертвах українців у боротьбі проти нацизму. Через серію банерних експозицій глядачі можуть дізнатися про долі українських солдатів, медиків, партизанів і мирного населення, які зробили внесок у спільну перемогу над Третім Рейхом. Особливо наголошується на тому, як післявоєнна радянська пропаганда спотворювала ці події, приписуючи лаври перемоги винятково росіянам та ігноруючи внесок інших народів колишнього СРСР.

"Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 26Василь Артюшенко, ZN.UA

“Сьогодні воєнні покоління фактично відійшли. Прапраонуки в мільйонах родин уже не мають, у кого спитати про ту війну. Втрата спогадів цих людей, життєвий відхід учасників та свідків не повинні заповнити мілітаристські фальсифікації, авторитарні наративи, міфи і стереотипи, що не шанують переможців — а пропагують війну. Це великий професійний і етичний виклик для істориків, музейників, митців, письменників, науковців в Україні та Європі — зберегти правдиву пам’ять і відчуття спільної відповідальності за мир. “, — наголосив під час відкриття Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький. 

"Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 27Микола ТочицькийВасиль Артюшенко, ZN.UA

Виставка нагадує, що Друга світова війна стала глобальною трагедією, у якій загинуло від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу. Україна — одна з країн, яка зазнала найбільших втрат. За офіційними підрахунками Українського інституту національної пам’яті, у Другій світовій війні загинуло близько восьми мільйонів мешканців України різних національностей. 

Генеральний директор музею Юрій Савчук також наголосив на важливості переосмислення ролі музею в умовах сучасності.

“Цей захід — це вшанування пам’яті загиблих у тій війні: мирного населення, мешканців України, знищених під час Голокосту. Це виставка, яка презентує новий погляд на історію Другої світової війни — погляд, що формується сьогодні, у складний час нашої боротьби. Ми, працівники музею, усвідомлюючи свій громадянський обов’язок і нову місію, переосмислюємо роль музею та пам’ять про Другу світову війну. Це наш внесок у збереження пам’яті про покоління українців, які боролися за свободу Європи, і перед нашими захисниками сьогодні”, — сказав Савчук.

Під час відкриття було запалено символічний “Вогонь Слави” — як знак пошани до всіх українців, які зі зброєю в руках чи в тилу боролися проти нацистської ідеології. Виставка “Наша Перемога” не лише надає новий історичний контекст, а й демонструє, що пам’ять — це не лише минуле, а й інструмент боротьби за майбутнє.

"Наша Перемога" у Музеї війни — як українці боролись із нацизмом - фото 28Василь Артюшенко, ZN.UA

Проєкт відкритий для відвідувачів у Києві, в Музеї війни, й триватиме протягом найближчих місяців. Організатори закликають долучатися до діалогу про історію, звільнену від маніпуляцій і міфів, і пам’ятати тих, завдяки кому була здобута перемога над найбільшою загрозою людства ХХ століття.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності