Під час реставрації Луксорського обеліска, який Франції подарував віцекороль Єгипту у 1830-их роках, вчені знайшли невідомі раніше ієрогліфічні написи. Монумент 189 років простояв у центрі Парижу на площі Place de la Concorde. Його бачили тисячі відвідувачів і ретельно вивчали науковці, але секретне повідомлення виявили лише зараз, повідомляє IFLScience.
3300-year-old monument in Paris holds secret inscriptions from Egyptian rulerNearly 200 years ago, a 3,300-year-old obelisk from Egypt was gifted to France. It now stands in the heart of Paris at Place de la Concorde. Erected there in 1836,…https://t.co/zQ62FlHEja
— Science Academy (@Academ18Academy) April 25, 2025
Скульптурі приблизно 3300 років. Непомічений раніше напис розташований біля золотого наконечника на вершині обеліска. Його знайшов єгиптолог Католицького університету Парижа Жан-Гійом Олетт-Пеллетьє. Це вдалося зробити випадково, коли дослідник піднявся на риштування і побачив сліди ієрогліфів. Вивчаючи ділянку під різними кутами зору, Олетт-Пеллетьє зміг відтворити текст повністю. Він зазначив, що зараз цю форму ієрогліфічної криптографії зараз може прочитати не більше шести вчених у всьому світі. Річ у тому, що напис було створено так, аби його можна було легко читати з певної позиції у просторі. Своєрідне «читання в 3D», коли в одній позиції повідомлення проявляється (під кутом 45°), а в іншій зникає.
Саме повідомлення виявилося старовинною політичною рекламою – воно прославляло Рамзеса II і його божественну силу, а також спонукало глядачів робити жертви, щоб заспокоїти гнів богів. Єгиптолог реконструював позицію монумента біля Луксорського храму у Верхньому Єгипті. І таким чином встановив, що напис можна було прочитати лише з середини Нілу. Саме в цьому місці на човнах пропливали вельможі, які прибували до храму на щорічний фестиваль Опет, присвячений поверненню життєвих сил бога Амона».
Дискусії щодо того, де мають зберігатися єгипетські пам’ятки культури, точаться по сьогодні. Вони мають колоніальний дискурс і апелюють до того, що колишні імперії присвоїли собі культурну спадщину колоній і розпоряджалися нею на свій розсуд. Визначні артефакти Єгипту представлені в колекціях Британського музею, Нового музею у Берліні та в Луврі. Всесвітньо відомий єгиптолог і археолог Захі Гавасс закликав ці три інституції повернути культові твори мистецтва, які, за його словами, по праву належать Єгипту.