Мовний закон в Україні порушують у 2025 році в різних регіонах – в яких сферах найбільше скарг
Мовному омбудсмену скаржаться на порушення закону про українську мову (фото: freepik.com)
Впродовж I кварталу 2025 року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя надійшло 646 звернень громадян. У них ішлося про порушення закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
Зміст
- Де в Україні мовний закон порушують найчастіше
- В яких сферах життя фіксують найбільше порушень
Де в Україні мовний закон порушують найчастіше
Згідно з інформацією мовного омбудсмена, від початку 2025 року року надійшло вже 646 звернень громадян щодо порушення мовного закону.
Зазначається, що найбільше повідомлень надійшло:
- з Києва (261 звернення);
- з Одеської області (84 звернення);
- з Харківської області (71 звернення);
- з Дніпропетровської області (69 звернень);
- з Київської області (22 звернення);
- з Донецької області (22 звернення).
В яких регіонах на порушення мовного закону скаржаться найбільше (інфографіка: facebook.com/govuamova)
Кремінь визнав, що проблеми з дотриманням мовного законодавства існують по всій Україні, проте найбільше їх у столиці та містах-мільйонниках – Одесі, Харкові та Дніпрі.
“Столиця – стабільний лідер за кількістю скарг. Це вказує на необхідність з боку міської влади посилити контроль за виконанням мовного закону”, – розповів посадовець.
Він нагадав, що ще у квітні 2023 року Київрада затвердила Концепцію ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці на 2023-2025 роки, однак “далі справи не пішли”.
“Чим більше дієвих ініціатив, які посилюють механізми утвердження державної мови, тим сильніше закон. Закликаю місцеву владу бути наступальними в питаннях захисту мовних прав громадян України”, – наголосив мовний омбудсмен.
В яких сферах життя фіксують найбільше порушень
Уповноважений із захисту державної мови повідомив, що однією з найчутливіших щодо цього питання сфер життя залишається сфера обслуговування. Так, від початку 2025 року на адресу Уповноваженого надійшло 307 скарг щодо порушення мовного закону в цій царині:
- 175 звернень стосувалось інтернет-представництв (відсутня українськомовна версія веб-сайтів або завантажується за замовчуванням версія недержавною мовою за наявності українськомовної);
- 104 – щодо надання послуг;
- 28 – щодо інформації про товари та послуги.
Крім того, зберігається проблема щодо дотримання вимог мовного законодавства у сфері інформації для загального ознайомлення та зовнішньої реклами. Впродовж січня-березня 2025 щодо цього надійшло 128 звернень (67 з яких – із Києва).
Посиленої уваги потребує питання дотримання закону у сфері освіти, адже впродовж I кварталу до Уповноваженого надійшло 54 звернення про порушення законодавства педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої та вищої освіти. Трапляються також скарги й щодо освіти дорослих.
Уточнюється, що найбільше звернень стосувалось університетів – 17.
Насамкінець зазначається, що значною є і кількість скарг громадян щодо порушень у сферах:
- культури – 32;
- медіа – 30;
- органів влади – 29;
- охорони здоров’я – 27.
В яких сферах найчастіше порушують закон про мову (інфографіка: facebook.com/govuamova)
“За результатами розгляду звернень громадян Уповноважений продовжує вживати заходів реагування, зокрема проводить заходи державного контролю та накладає санкції, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення”, – підсумовується у дописі мовного омбудсмена.