Кабінет міністрів України ухвалив рішення змінити статус пам’ятки місцевого значення “Визначне місце “Могила цадика Нахмана”, що на вулиці Григорія Косинки, 1 в Умані. Статус змінили на пам’ятку національного значення виду історії, повідомив у Telegram представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Цадик Нахман із Брацлава (Бреслава) – правнук засновника хасидизму Баал Шем Това і засновник брацлавської династії. Жив в Умані, де й був похований у 1810 році на території старого єврейського цвинтаря. Відтоді ця могила стала найважливішою святинею для послідовників брацлавської течії хасидського юдаїзму.
Щороку під час єврейського Нового року – Рош га-Шана десятки тисяч прочан з усього світу приїжджають до Умані, щоб помолитись біля святині і отримати благословення. Як говорять хасидські традиції, зустріч Нового року на могилі цадика Нахмана обіцяє “щасливий рік”.
У 2023 році на свято прибуло понад 20 000 паломників, хоча офіційно просили утриматися від поїздок. А минулого року ЗМІ повідомляли, що в Умань прибуло щонайменше 30 000 хасидів.
Нове рішення уряду передбачає включення пам’ятки до категорії національної. Це має забезпечити жорсткіший правовий захист святині, посилення режиму на території й контроль будівельних проєктів в охоронній зоні.
Умань залишається місцем паломництва для тисяч хасидів не лише на Рош га-Шана, а й на день народження Рабі Нахмана. У 2025 році до міста приїхали паломники з Ізраїлю, США та Європи, щоб відзначити 253-ю річницю з дня народження засновника брацлавського хасидизму. Це друге за значенням свято хасидів, яке відзначають біля могили цадика Нахмана. Вони вірять, що присутність у цей день дарує благословення та духовне оновлення.