В Українському гідрометеорологічному центрі пояснили, чому погода в Україні 10 липня – настільки контрастна, а дощі на заході – надзвичайно інтенсивні.
Що відбувається з погодою в Україні
Згідно з інформацією відділу метеорологічних прогнозів УкрГМЦ, погода в Україні нині надзвичайно контрастна через протистояння двох великих атмосферних систем, які взаємодіють над нашою територією.
Йдеться про те, що:
- між західними та східними областями сформувався чіткий баричний рубіж;
- по обидва боки від нього панує зовсім різна погода.
Від чого залежить погода на заході країни
Експерти повідомили, що зараз захід України потрапив під вплив глибокого циклону, який приніс із собою:
- не лише зниження атмосферного тиску;
- але і добре виражену фронтальну систему – холодний і теплий фронти.
“Але головне – разом із холоднішими повітряними потоками сюди надходить волога – насичена повітряна маса з акваторії Середземного та Адріатичного морів”, – розповіли українцям.
Зазначається, що саме ця волога і є ключем до розуміння потужних опадів.
“Вона потрапляє у фронтальну зону, де відбуваються активні висхідні рухи повітря. За цих умов водяна пара стрімко конденсується, утворюючи густу багатоярусну хмарність і сильні дощі“, – пояснили спеціалісти Укргідрометцентру.
При цьому у деяких регіонах випадає більше 30–60 мм опадів за кілька годин, що є “критичним показником для локальної гідрологічної ситуації”.
Що впливає на погоду на сході та в центрі
За словами метеорологів, східна й центральна частини України, навпаки, залишаються під впливом потужного стійкого антициклону, який:
- утримує область високого атмосферного тиску;
- діє як природний “бар’єр”, що блокує східне просування фронтальної системи.
“Повітряна маса тут має тропічне походження, надходить із південного сходу, тому суха, гаряча і стабільна. Вона пригнічує розвиток хмарності та вертикальні рухи – звідси й безхмарна спека”, – розповіли експерти.
Чому опади “застрягли” саме на заході
В Українському гідрометеорологічному центрі пояснили також, чому опади є настільки інтенсивними саме на заході й чому вони не переміщуються далі.
“Відповідь – у механізмі блокування: фронти “впираються” в східний антициклон і фактично зупиняються над заходом. Це створює ситуацію квазистаціонарного фронту – коли система майже не рухається, а зволожене повітря продовжує надходити з півдня“, – повідомили фахівці.
У результаті виникає ситуація, коли наявні:
- постійне підживлення вологою;
- швидкий підйом повітря вгору;
- перенасичення атмосфери водяною парою.
“А це – ідеальні умови для злив, гроз і навіть локальних паводків“, – наголосили у відділі метеорологічних прогнозів.
Насамкінець в УкрГМЦ зауважили, що така ситуація – небезпечна синоптична конфігурація, яка часто призводить до аномально високих опадів у західній частині країни, тоді як схід залишається посушливим і спекотним.
“Саме тому напередодні у регіоні було оголошено стихійний рівень метеорологічної небезпеки через сильні дощі”, – підсумували у прес-службі держустанови.