Ластівки – це птахи, які мають власні “екологічні вимоги”. При цьому зараз вони відрізняються від тих умов, які створює людина.
Чому ластівок можна побачити рідше, ніж раніше
Згідно з інформацією експерта, ластівок можна “розподілити” на:
- сільських;
- міських.
Місцями їхні види в Україні – звичайні, місцями – малочисельні.
“Ластівки мають певні свої екологічні вимоги й вони зараз відрізняються від тих умов, які створює людина“, – пояснив орнітолог.
Коли панувала сільська ластівка та що змінилось
Науковець розповів, що на початку XX століття “панувала сільська ластівка”. Ці птахи селилися “під стріхою, в стайнях біля худоби”.
Однак пізніше люди почали будувати дво- і триповерхові будівлі, які не мали зручних місць для поселення ластівок.
“Сільським ластівкам не було де чіпляти свої гнізда. Ці будівлі почала активно використовувати міська ластівка”, – зауважив спеціаліст.
Який птах витіснив ластівок з їхніх звичних місць
За словами Пономаренка, через зміну стандартів будівництва ластівок витіснив чорний серпокрилець.
“І це все відбулось впродовж минулого сторіччя. Зараз ми будуємо бетонні “коробки”, в яких є лише отвори для вентиляції. Ластівки часто не мають місць для гніздування в таких умовах, а серпокрилець – має”, – наголосив він.
Фахівець пояснив, що цей птах “не будує ліплених із землі гнізд, а використовує щілини, технологічні отвори та ходи вентиляції в багатоповерхових будівлях”.
“Тому він зараз – наймасовіший вид у місті”, – додав старший науковий співробітник природного заповідника.
Чи можна сказати, що ластівки в Україні “зникають”
Кандидат біологічних наук повідомив, що у малих українських селах ластівки досі живуть. Тим часом серпокрильця там побачити можна якраз нечасто.
Крім того, Пономаренко пояснив: сільська ластівка в умовах великих міст гніздується в підземних переходах, навіть у відкритих люках підземних комунікацій.
Тому найбільш відчутно страждає саме міська ластівка.
“Ось таким чином на популяції ластівки міської та сільської, а також серпокрильця, вплинула зміна способу будівництва. Але ластівки не зникають. Навіть у центрі Дніпра у підземному переході оселилась пара й успішно виводить пташенят”, – підсумував орнітолог.