На 95-му році життя в Ужгороді помер Володимир Микита – видатний український художник, один із засновників і символів закарпатської школи живопису. Його називали патріархом мистецтва краю, а полотна – живим втіленням духу, традицій і краси Закарпаття.
Митець відійшов у засвіти
“Сьогодні на 95 році життя відійшов у вічність іменитий художник наш земляк, Володимир Микита. Це – людина-епоха, патріарх закарпатської школи живопису, академік Національної Академії мистецтв України, народний художник України, лауреат Шевченківської премії”, – написав Білецький.
За його словами, полотна Володимира Микити стали впізнаваним символом Закарпаття. Він передавав у картинах самобутність краю, красу його людей, глибину традицій та непереможний дух української ідентичності.
“Володимир Васильович залишив по собі неоціненну спадщину, яка житиме вічно у його роботах, у пам’яті учнів та у серцях усіх, хто захоплювався його мистецтвом”, – додав Білецький.
Життєвий шлях художника
Володимир Микита – один із найяскравіших представників закарпатської школи живопису. Його роботи пронизані глибоким національним змістом і з особливою теплотою передають побут та атмосферу закарпатського села.
Він народився 1 лютого 1931 року в селі Ракошино на Закарпатті. Освіту здобував в Ужгородському училищі прикладного мистецтва, де його наставниками були класики українського живопису – Адальберт Ерделі, Йосип Бокшай та Федір Манайло. Попри те, що у 1950 році не був зарахований до Львівського інституту через політичні мотиви, він не полишив творчості.
Після служби в армії художник понад 50 років працював у Закарпатських художньо-виробничих майстернях. Із 1962 року – член Спілки художників України, у 1996-1999 роках очолював Закарпатську організацію Спілки. Також викладав у Закарпатському художньому інституті імені Ерделі.
Його внесок у мистецтво відзначено численними нагородами, серед яких – звання народного художника України (1991), членство в Академії мистецтв, Шевченківська премія (2005), ордени Ярослава Мудрого IV і V ступенів, а також Золота та Велика золота медалі Національної академії мистецтв України.
Роботи митця
Серед найвідоміших робіт митця – “Учитель-пенсіонер”, “Моя мамка”, “Портрет Ф. Манайла”, “Запізніла весна”. Його картини експонувалися в Україні та за кордоном – у Франції, Італії, Японії, Канаді, Німеччині й інших країнах, а також зберігаються в музеях та приватних колекціях по всьому світу.
Володимир Микита працював у жанрах портрету, пейзажу, натюрморту й побутової композиції. Його мистецтво вирізняється глибокою філософією, майстерною композицією та впізнаваною живописною манерою.
Навіть у 94 роки Володимир Микита продовжував малювати. В одному з останніх інтерв’ю Укрінформу він заявив:
“Найперше має бути ідея, задум. Тоді починається процес. У будь-якому разі, це – не випадковість. Раніше у мене був певний режим, якого я роками дотримувався. Має бути ціль життя, при якій формується програма, всі твої життєві процеси. Моя ціль завжди – творчість. Але тепер режиму, за якого є можливість щоденно працювати, важко дотримуватися через немічність тіла”, – розповів тоді художник.
Також тоді митець зізнався, що останнім часом здебільшого “малював” уві сні. У снах йому приходили сюжети картин і навіть фарби, потім він втілював ці ідеї у реальність.