Хореографічні прем’єри “Кассандра” та “Мойсей” у Національній опері – мистецьке дійство про силу українського духу від OSDC Dance Theater – фото
На сцені Національної опери України у рамках проєкту “Fortress” за підтримки “Українського культурного фонду” представлено два хореографічних перформанси натхненні геніальними драматичними поемами українських класиків – “Кассандра” за Лесею Українкою та “Мойсей” за Іваном Франком.
Василь Артюшенко, ZN.UA
Це вже друга за рік прем’єра молодої талановитої української балетмейстерки-постановниці, засновниці й керівниці OSDC Dance Theater Олесі Шляхтич. Сучасне прочитання цих класичних поем пропонує новий, глибокий погляд на бойовий дух українців під час війни. Проєкт “Fortress”, що українською означає “мури”, або ж фортифікація – це мистецьке дійство, що ставить оборону від ворога, укріплюючи віру в абсолютну перемогу українців. “Fortress” – це не лише візуальне мистецтво, а й емоційне переживання, що закликає до спротиву агресії та підіймає настрій і впевненість у перемозі.
“Хореографія цих двох вистав різниться, як і їх зміст, – розповідає балетмейстерка-постановниця Олеся Шляхтич. У виставі “Кассандра” я надихалась грецькими фресками, уламками античних скульптур, величчю Парфенону та міфами давньої Греції. Звісно ж це сучасний балет, тому античність рухів переосмислена, проте подекуди можна помітити характерні злами рук та корпусів, осідання на стегно, специфічні грецькі позиції ніг, що в уяві еллінських художників видавались героїчними, а нам сьогодні шалено стильними та екзотичними. У виставі “Мойсей” хореографія пустельна, дика, хотілось передати відчуття піску під ногами, довгого шляху, протесту, бунту , а заразом з тим вікової мудрості та сили. Обидві вистави варто сприймати абстрактно, глядачі OSDC Dance Theater добре знають, що всі персонажі у виставах чітко детерміновані сюжетом, але при перегляді можна розслабитись і не намагатись розгадати змістовний ребус, насолоджуючись рухом красивих тіл, зміст вистав сам прийде до глибоких куточків душі…”.
Обидва балети відзначаються інноваційною сценографією: поєднанням живопису, 3D графіки та хореографії, що створює багатошарову композицію.
Василь Артюшенко, ZN.UA
Проєкт не тільки вшановує українську культуру. але й стверджує принципи гендерної рівності, адже й Кассандра, й Мойсей є символами боротьби за справедливість і волю.