Друга світова війна – історик розповів, як українці змінюють своє ставлення до трагедії

Друга світова війна - історик розповів, як українці змінюють своє ставлення до трагедії 1

Ставлення українців до Другої світової війни поступово змінюється. Зокрема ми починаємо переходити від радянського наративу про “Велику вітчизняну” до уявлення того, що це була велика трагедія для мільйонів сімей.

Наразі в Національному музеї історії України у Другій світовій війні зберігаються листи хлопців, які були мобілізовані у так звані “чорносвитники”. Це були піхотинці Червоної армії, яких набирали з цивільного населення щойно відбитих у Німеччини територій.

За словами історика, вони часто потрапляли на фронт без підготовки, необхідної зброї та амуніції. Наприклад, яскравим свідченням цього, є історія Павла Смакоти з Переяславщини. Він влітку 1943 року був мобілізований, а через кілька місяців загинув під Києвом.

“Встиг написати листи додому, де писав: “не хочеться помирати, щоб твої кістки валялися по полю. Дай Боже померти своєю смертю”. Коли ми читаємо це, то розуміємо контекст того, що відбувалося”, – зазначає Кабачій.

Пам’ять, що оживає в архівах

Національний музей історії України у Другій світовій війні надає українцям можливість дізнатися долю своїх родичів під час Другої світової війни. Для цього потрібно надіслати запит на електронну адресу poshuk@warmuseum.kyiv.ua до сектору документального фонду обліку військових втрат, де займаються пошуком і верифікацією даних про безвісті зниклих.

Зокрема, музей допоміг дізнатися історію, яка стосувалася й родини історика Романа Кабачія. Його прабабуся Ганна Золоташко з Вінницької області хотіла дізнатися інформацію про одного зі своїх синів, якого призвали до армії в 1938 році. Згодом сім’я отримала інформацію про те, що він безвісти пропав, і що доля його невідома.

“Потім було придумано про це багато історій. Мовляв, японці спалили його в топках поїзда чи щось подібне. Свого часу ж показували такі пропагандистські фільми. А у нас в музеї мені за один день знайшли інформацію, де він загинув і де він похований. Було задокументовано, що він і не відразу потрапив на фронт, проходив вишкіл. На фронті він був з 1942-го року, а загинув у Смоленській області, там і був похований”, – зазначив історик.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності