Дата заснування Києва це радянський міф – в якому столітті з’явилось місто, легенди

Дата заснування Києва це радянський міф - в якому столітті з'явилось місто, легенди 1 Скільки років Києву – знають насправді не всі (фото: Getty Images)

Інформація про те, буцімто Києву понад 1500 років – це радянський міф. ром “державного замовлення” (щоб вигідна теорія стала офіційної версією) став авторитетний академік.

Чому Київ називають “матір’ю городов руських”

За словами експерта, “матір городов руських” – це літописний вираз із “Повісті минулих літ”.

“Київ був столицею давньоруської держави (її називають по-різному), бо займав дуже вигідне географічне положення – був на перетині торгівельних шляхів. Один із них найважливіших – відомий шлях “із варяг у греки”, що проходив по Дніпру та з’єднував північні країни з могутньою Візантією на півдні Європи”, – нагадала Пінчук.

Крім того, Київ був крупним портом на Дніпрі (таке розташування дало поштовх до його розвитку як торгівельно-логістичного центру).

Найвідоміші легенди про заснування міста

Серед найвідоміших легенд про заснування Києва науковиця виокремила дві.

Перша – про трьох братів-засновників – Кия, Щека, Хорива та їхню сестру Либідь.

“Подібні легенди є і в інших народів. Згадайте Рим та історію про двох братів, які заснували місто. Але всі ці історії мають під собою певні підґрунтя і не виникають на порожньому місці”, – повідомила експерт.

Ще одна відома столична легенда – про Андрія Первозванного.

Під час подорожі він буцімто зупинився на київських схилах, провів там ніч, а прокинувшись, озирнувся навкруги та сказав: “Тут буде велике місто і багато церков збудує Бог”.

“Зараз на цьому місці Андріївська церква, яка теж є символом Києва”, – зауважила Пінчук.

Коли насправді сформувався Київ

За словами спеціаліста, інформація про те, буцімто Києву півтори тисячі років – це радянський міф.

“Авторитетний академік Толочко став автором “державного замовлення”, щоб вигідна теорія стала офіційною версією. В основі його твердження було те, що на Старокиївській горі виявили поселення, яке датують V століттям нашої ери”, – пояснила експерт.

Вона уточнила, що там дійсно знайшли кераміку та інші ремісничі вироби. Є також згадки про це поселення в іноземних хроніках. Однак “як місто його розглядати не можна”.

“Втім у радянські часи дуже хотіли мати визначну дату. Тоді із бюджету отримали мільйон рублів, а рішення про 1500-й вік Києва ухвалили на рівні ЮНЕСКО. Проте воно було політичним”, – поділилась науковиця.

Вона нагадала, що у рамках цього святкування зробили дуже багато чого в місті: реконструювали Золоті ворота, реставрували Маріїнський палац, відкрили Музей історії Києва.

Саме тому “цей міф про 1500 років Києва досі гуляє”.

Інколи можна почути, нібито Київ – старший за Париж і Лондон. Проте насправді це не так.

“Наша столиця сформувалася в останній чверті ІХ століття. А Париж був закладений ще до нашої ери. Лондон – у першому столітті нашої ери”, – підсумувала науковиця.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності