У Православній Церкві України нагадали, що вже в поточному місяці на нас чекає “свято над святами” – Великдень. До цього дня готуються посиленою молитвою та постом, водночас деякі дні квітня є особливо важливими.
Зміст
- Найважливіші дні квітня за церковним календарем
- Коли поминають померлих після Великодня
Найважливіші дні квітня за церковним календарем
Українцям нагадали, що цього року “свято над святами і торжество серед торжеств” – Пасху Господню (Світле Христове Воскресіння) – відзначають у квітні.
“До цього великого дня ми продовжуємо готуватись посиленою молитвою та постом, отримуючи важливі духовні настанови щодо нашого життя та усвідомлюючи ціну нашого спасіння через добровільні страждання Господа нашого Ісуса Христа”, – наголосили у ПЦУ.
3 квітня (четвер) – Четвер Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського (напередодні ввечері – читання Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського).
5 квітня (субота) – субота акафістна, свято Похвали Пресвятої Богородиці (напередодні ввечері з особливою урочистістю читається Акафіст до Пречистої Діви).
12 квітня (субота) – Лазарева субота, спогад воскрешення праведного Лазаря.
13 квітня (неділя) – свято Входу Господнього в Єрусалим, Вербна неділя (розпочинає Страсний тиждень, седмицю особливої підготовки до Пасхи Господньої).
15 квітня (вівторок) – Великий вівторок. Вишгородської (Володимирської) ікони Божої Матері.
17 квітня (четвер) – Великий четвер. Спомин Тайної вечері.
18 квітня (п’ятниця) – Велика п’ятниця. Спомин святих спасительних страстей Господа нашого Ісуса Христа.
19 квітня (субота) – Велика субота.
20 квітня (неділя) – Світле Христове Воскресіння. Пасха. Великдень.
23 квітня (середа) – вшанування пам’яті великомученика Юрія Переможця.
25 квітня (п’ятниця) – вшанування пам’яті апостола і євангеліста Марка.
27 квітня (неділя) – вшанування пам’яті святого апостола Фоми.
Коли поминають померлих після Великодня
У ПЦУ розповіли також, що після Світлого Христового Воскресіння в Українській Православній Церкві існує благочестива традиція поминати померлих.
“Згідно з місцевими традиціями у різних регіонах України найчастіше це поминання починається від Світлого понеділка і до понеділка Фоминого тижня. У деяких регіонах таке поминання відбувається у другий і третій тижні після Пасхи, або в певні визначені дати у післяпасхальний період”, – зауважили у Церкві.
Уточнюється, що “традиція Радониці саме у вівторок Фоминого тижня перейшла до нас з російського календаря”.
В Україні ж це був “зазвичай весь другий тиждень після Пасхи”, який називався Провідним, а саме поминання – “проводи”, “поминки” або “гробки”.
“Враховуючи вищевикладене, рішенням Священного Синоду весь 2-й тиждень після Пасхи, починаючи від Фоминої неділі, визначений у нашому календарі, як “Тиждень поминання померлих (Проводи)“, – повідомили у ПЦУ.
Зазначається, що це – час особливого загальноцерковного поминання всіх від віку спочилих християн.
“Вшановуйте своїх спочилих рідних і ближніх щирою молитвою і справами милосердя! Наша Церква повсякчас молиться за здоров’я живих та за упокій померлих, адже у Бога немає мертвих – “Бо в Нього всі живі”, – підсумували у ПЦУ.