Легендарну “червону руту” намагаються виростити у штучних умовах науковці із Національного ботанічного саду ім. Гришка. У теплицях уже є 3-5-річні сіянці, коли вони зацвітуть – це буде прорив у світі ботаніки.
“Червона рута” у штучних умовах
“Рододендрон карпатський миртолистий називають “червоною рутою”. В культурі він не розмножується, є тільки дикий. Ми кілька разів їздили збирати насіння рути і зараз в теплиці маємо 3-5-річні сіянці. Якщо через кілька років вони зацвітуть, це буде прорив у розмноженні “червоної рути”. З 30 років минулого століття ще нікому не вдавалося оцей рододендрон виростити в штучних умовах”, – розповів Шумик.
Науковець також додав, що робота над розмноженням “червоної рути” у штучних умовах ведеться давно. Ботаніки з Карпатського біосферного заповідника навіть викопували ґрунт разом із рутою і спускали з гір, але вона пропадала.
“Річ у тім, що їй потрібні специфічні умови, бо любить кислі ґрунти й вітри”, – зазначив експерт.
Рододендровий сад у Києві
Зазначимо, що у Ботанічному саду є окрема ділянка із рододендронами. Там зібрані різноманітні сорти: одні розцвітають із середини березня, інші – наприкінці травня на початку червня. Цвітіння рододендрона можна побачити й зараз.
“Рододендрони належать до вересових рослин. За легендою, коли Бог роздавав рослинам землю, то починав з найкращих ділянок. Так трапилось, що верес запізнився. Тоді Бог сказав: “Я тобі даю бідні землі, але винагороджую виносливістю й красою”. Так от ці вересові дійсно ростуть у північноєвропейських країнах: Англії, Шотландії, а в нас – на найбідніших землях на Поліссі”, – розповів Шумик.