Автобус міжнародного сполучення – чи можуть водії висадити пасажира або відмовити у поїздці
Українці дедалі частіше обирають міжнародні автобуси як доступний і зручний спосіб дістатися Європи. Втім, навіть якщо у вас на руках є квиток, це не завжди означає, що ви точно поїдете. Існує низка причин, через які водій або перевізник мають повне право не пустити пасажира до салону.
Головне – дотримання правил
Як пояснюють перевізники, наявність квитка – лише один з обов’язкових пунктів. Людина повинна мати повний пакет документів для перетину кордону, не порушувати правила поведінки в транспорті та не становити загрози для інших пасажирів.
Деякі компанії публічно зазначають, що пасажира можуть не пустити на рейс або висадити з автобуса без компенсації вартості квитка у таких випадках:
- людина прийшла в нетверезому стані;
- має симптоми хвороби, небезпечної для інших;
- порушує правила поведінки;
- вживає алкоголь, наркотики або курить у салоні.
Не лише водій, а й контролер
Перевізники пояснюють, що водій може відмовити у посадці, якщо:
- немає дійсного квитка;
- відсутні документи для перетину кордону;
- пасажир перевозить надмірну кількість багажу та відмовляється платити;
- у багажі є заборонені речі (зброя, вибухівка, хімікати, культурні цінності тощо);
- пасажир намагається провести тварину без належного транспортування;
- усі місця вже зайняті.
Компанії-перевізники зазначають, що найчастіша причина відмови – відсутність заброньованого квитка на конкретний рейс. Прийти “на авось” – марна справа.
Крім того, водій має право не допустити до поїздки людей без документів, що дозволяють перетин кордонів транзитних та кінцевої країн маршруту. Сп’яніння, агресивна поведінка, спроби перевезти заборонені предмети – теж підстава для відмови. Це питання безпеки й відповідальності перевізника.
Позиція юристів
Адвокатка Адвокатського бюро “Івана Хомича” Олена Воронкова у коментарі РБК-Україна пояснила, що законність таких дій підтверджують як Конвенція про міжнародні перевезення пасажирів і багажу, так і Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (постанова КМУ №176 від 18.02.1997).
“Відмовити можуть, якщо відсутні вільні місця, неправильно оформлено багаж або є спроба перевезти заборонені речі. Також закон передбачає право водія не пускати пасажира у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння”, – наголошує Воронкова.
Перед поїздкою потрібно пам’ятати:
- квиток – не єдине, що потрібно для проїзду;
- перевірте документи для перетину кордонів (враховуючи транзитні країни);
- дотримуйтеся правил поведінки;
- не зловживайте алкоголем перед дорогою;
- уважно ознайомтесь із правилами перевезення багажу й тварин.
Під час підготовки матеріалу були використані такі джерела: сайти компаній-перевізників Benz Express, KLR Bus, Prosto Bus Plus, коментар адвокатки Олени Воронкової для РБК-Україна.