В Україні вода може бути забруднена добривами з полів, промисловими заводами і самими людьми. Іноді по вигляду і смаку води незрозуміло, чи придатна вона до вживання. Воду, особливо з колодязів у селах, радять здавати на аналіз, який проводять лабораторії різних служб, в деяких випадках – безкоштовно.
Де роблять аналізи води: список служб
Нерідко вода візуально людям не подобається, але за результатами аналізів вона виявляється нормальною.
Так само буває і навпаки: чиста вода без запаху може мати перевищення показників, і така вода не є придатною до вживання, каже РБК-Україна Леонід Бицюра, завідувач кафедри екології та охорони здоров’я Західноукраїнського національного університету.
Контролем якості води в Україні займаються кілька офіційних структур. Насамперед це лабораторні центри Міністерства охорони здоров’я та Держпродспоживслужба. Вони мають затверджений перелік платних послуг і працюють у регіонах, досліджуючи воду за базовими показниками (приблизно 15 параметрів).
У деяких містах, зокрема в Одесі, Вишгороді та Івано-Франківську, функціонують більш потужні лабораторії у складі Державного агентства водних ресурсів. Вони здатні аналізувати вже до 200 різних показників.
Якщо у вас є підозра на порушення природоохоронного законодавства, варто звертатися до Державної екологічної інспекції. Наприклад, якщо є факти незаконного складування сміття чи неконтрольованого використання агрохімікатів на підприємствах, інспекція може провести безкоштовний аналіз і зафіксувати порушення.
За словами Леоніда Бицюри, ця служба реагує оперативно: накладає штрафи й обраховує завдані збитки. Звернення до екоінспекції можна подати також через мобільний додаток “Екозагроза”.