Звіт SIPRI: світові військові витрати у 2024 році досягли $2,7 трлн
У понеділок, 28 квітня, Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) оприлюднив звіт, згідно з яким світові військові витрати у 2024 році сягнули 2,72 трлн доларів, що на 9,4% більше, ніж у 2023 році, і є найстрімкішим річним зростанням принаймні з часів закінчення холодної війни
Про це інформує Reuters.
Згідно з даними SIPRI, посилення геополітичної напруженості призвело до збільшення військових витрат у всіх регіонах світу, особливо швидкими темпами – в Європі та на Близькому Сході.
“Понад 100 країн світу збільшили свої військові витрати у 2024 році, – йдеться у звіті. – Оскільки уряди все більше надають пріоритет військовій безпеці, часто за рахунок інших статей бюджету, економічні та соціальні компроміси можуть мати значний вплив на суспільство на довгі роки”.
Війна в Україні та невизначеність щодо підтримки НАТО з боку США змусили Європу витрачати більше. Військові витрати на континенті, включно з Росією, зросли на 17%, перевищивши навіть показники часів холодної війни.
Росія у 2024 році витратила на оборону 149 млрд доларів – це майже на 40% більше, ніж у 2023 році, і вдвічі більше, ніж у 2015 році. Військові витрати РФ становлять понад 7% її ВВП і майже 20% усіх державних витрат.
Україна також збільшила свої оборонні витрати, хоч і не так стрімко – на 2,9% до 64,7 млрд доларів. Це близько 43% від російських витрат. За даними SIPRI, Україна має найбільший військовий тягар у світі – 34% ВВП країни йде на військові потреби.
“Наразі Україна спрямовує всі свої податкові надходження на утримання збройних сил, – зазначили в SIPRI. – В умовах такого обмеженого фіскального простору Україні буде складно продовжувати збільшувати свої військові витрати”.
Сполучені Штати залишаються світовим лідером за оборонними витратами, збільшивши їх на 5,7% до 997 млрд доларів. Це становить дві третини від усіх витрат країн НАТО і понад третину загальносвітових військових витрат у 2024 році.
- Україна суттєво наростила виробництво вітчизняних колісних самохідних артилерійських установок (САУ) “Богдана”. Щомісячний випуск цих артсистем досяг 36 одиниць.