Заборона кальянів у ресторанах – остаточне рішення КАС ВС
КАС ВС скасував рішення судів попередніх інстанцій та ухвалив рішення про відмову в задоволенні позову.
Надання послуг з приготування кальяну вважається стимулюванням продажу тютюнових виробів, а значить, це підпадає під дію Це відзначив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у справі за позовом ТОВ до Держпродспоживслужби і підтвердив, що кальяни у зв’язку зі змінами в законодавстві з 11 липня 2022 року підпадають під абсолютну заборону в закладах ресторанного господарства, незалежно від їхнього складу.
Про це повідомляється у постанові Верховного Суду, передає Supreme Observer.
“Надання закладами ресторанного господарства послуг, заборонених ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», з приготування кальянів є стимулюванням продажу тютюнових виробів у розумінні ст. 16 Закону, навіть якщо безпосередньо не відбувається реклама продукту! – зазначив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у справі за позовом ТОВ до Держпродспоживслужби про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій через надання в закладі ресторанного господарства послуги з приготування кальяну.
На обґрунтування позовних вимог ТОВ зазначило, що не здійснювало дій, спрямованих на стимулювання продажу тютюнових виробів, і не продавало тютюну, а надавало послуги з використання кальяну, що не спрямовані на формування чи підтримання обізнаності споживачів та їхнього інтересу до тютюнових виробів.
Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що в Україні не встановлено повної заборони надавати послуги з приготування кальянів. З акта перевірки та оскаржуваної постанови неможливо встановити, що саме відповідач вважає стимулюванням продажу тютюнових виробів. Тому висновки Держпродспоживслужби про порушення позивачем заборони щодо стимулювання продажу тютюнових виробів є протиправними.
Але Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду рішення судів попередніх інстанцій скасував та ухвалив нове рішення – про відмову в задоволенні позову.
Суд вказав, що 16 грудня 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», яким посилила боротьбу з поширенням куріння тютюну, альтернатив традиційному курінню тютюну, стимулюванням продажу тютюнових виробів та їх використання у громадських місцях.
Cтаття 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» у новій редакції набрала чинності 11 липня 2022 року, вона передбачає заборону куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів, зокрема, у приміщеннях закладів ресторанного господарства.
Оскільки у новій редакції введено терміни «вживання» та «використання», це заборонило не лише процес куріння, але й усі форми споживання в закладах ресторанного господарства тютюнових виробів та їх замінників.
Тютюн для кальяну – спеціалізований вид тютюну, що підпадає під дію заборон у закладах ресторанного бізнесу, як і звичайний тютюн.
Крім того, положення ч. 2 ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» забороняє будь-яке вживання кальянів у закладах ресторанного господарства та інших місцях, де діє заборона.
Поряд із забороною без винятків кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства надання закладом послуги з приготування кальянів потрібно вважати стимулюванням продажу тютюнових виробів відповідно до ст. 16 Закону, навіть якщо безпосередньо не відбувається реклама продукту.
Отже, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку, що надання послуг приготування кальянів у закладі ресторанного господарства не підпадає під повну заборону, встановлену в ч. 2 ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» у редакції, чинній з 11 липня 2022 року, фактично легалізувавши паління, вживання та використання тютюнових виробів у таких закладах, і не мали підстав визнати протиправною та скасовувати постанову Держпродспоживслужби про накладення на ТОВ фінансових санкцій.
Із цим та іншими правовими висновками Верховного Суду можна ознайомитися в Базі правових позицій Верховного Суду
Нагадаємо, в Україні діє заборона на куріння у громадських місцях. Зокрема, заборона поширюється і на електронні цигарки та кальяни. У Держпродспоживслужбі розповіли, як діяти споживачу, якщо порушуються норми чинного законодавства щодо заборони на куріння у громадських місцях.