Інвестор, підприємець і меценат Костянтин Жеваго зауважив, що він не має акцій на території України, тому не розуміє, яке його майно могли забрати
“Санкції РНБО, що були запроваджені проти мене 12 лютого, не є законними, це пряме порушення Конституції України, де зазначено у статтях щодо неможливості позбавлення державою права власності свого громадянина без рішення відповідного суду. Дане рішення було ухвалено без слідства, судових засідань, адже такі рішення мають прийматися суддями, які мають відповідну освіту та досвід. У цій ситуації – випадкові люди ухвалюють рішення, на підставі чого у людей відбирають власність. І це не перша ситуація, коли відбирали й відбирають власність, бо таке ж відбувалося і з ПрАТ “Запоріжтрансформатор”, і з АТ “Мотор Січ”, і з моїм ПрАТ “АвтоКрАЗ” та з іншими багатьма підприємствами”, – прокоментував Костянтин Жеваго.
За його словами, проти громадянина України можна ввести санкції лише у випадку, коли людина є терористом, що має бути доведено у суді. Але нема жодного судового рішення про те, що пан Жеваго є терористом, тому за законом проти громадянина України не можна вводити санкції.
“Але хто ж на це звертає увагу, і з рішенням РНБО йдуть до Печерського суду, де невідомо хто суддя, адже всі засідання закриті, тобто для таємного користування. Я навіть не можу подивитися, хто приймав рішення, яким чином та на яких підставах. Відповідно, за рішенням РНБО суд вирішив віддати всю мою власність АРМА. Це таке ж саме протизаконне рішення. Якщо у людей, які інвестували у виробництво в Україні протягом 20-30 років, створювали робочі місця, вкладали мільярди доларів, тепер за три доби чи три тижні можна без суду та слідства забрати власність, то покажіть мені хоч одного інвестора, який прийде і буде вкладати сюди гроші”, – зауважив підприємець.
Жеваго додав, що на його прикладі показали — щоб інвестори в Україні не робили, але без судів, слідства, рішень можна забрати будь-яку власність у незаконний, неконституційний спосіб.
“Усе в нашій країні зареєстровано у відповідних реєстрах, в яких і зазначається власник чи то квартири, чи автомобіля, чи компанії, чи підприємства і так далі. У цій ситуації я підтверджую, як і група Ferrexpo, що я та члени моєї родини не маємо акцій в українських активах Ferrexpo. Ми з родиною маємо акції в лондонській компанії Ferrexpo, яка котується на Лондонській фондовій біржі. А британська та швейцарська компанії Ferrexpo володіють 100% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату, в реєстрах саме вони позначені як власники. Тому, що саме заарештували у мене або моєї родини, я не знаю: все відбувалося таємно, без будь-якого запрошення, не зрозуміло, в якому суді та яким суддею прийняте рішення – хто, що і де забрав, не зрозуміло. Я не знаю, які акції можна у мене забрати, якщо я не маю їх на території України”, – резюмував інвестор.
- 12 лютого президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони про санкції проти кількох людей. Згідно з реєстром санкційних дій під обмеження потрапили: пʼятий президент Петро Порошенко, бізнесмен Костянтин Жеваго, співзасновники й колишні акціонери Приватбанку Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський, колишній нардеп Віктор Медведчук. Згодом Офіс генерального прокурора повідомив, що здійснює процесуальне керівництво у низці кримінальних проваджень щодо бізнесменів і високопосадовців, щодо яких були застосовані персональні санкції за рішенням РНБО .
- Костянтин Жеваго у своєму відеозверненні назвав запроваджені проти нього санкції “абсолютно незаконними”, наголосив, що вони не мають жодної правової основи та зауважив, що це “ще один епізод політичного переслідування з боку президента Зеленського”.
- Майно бізнесмена Констянтина Жеваго суд заарештував і передав в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА). Про це повідомило Державне бюро розслідувань 4 березня.