У першому кварталі поточного року український бізнес покращив свої очікування щодо ділової активності та інвестицій на наступні 12 місяців, незважаючи на помірне зростання інфляції та стабілізацію курсових прогнозів. Індекс ділових очікувань підприємств зріс до 108.2% з 101.8% у IV кварталі 2024 року, що свідчить про оптимізм у багатьох регіонах і галузях, особливо щодо обсягів продажів і кількості працівників. Про це йдеться у новому опитуванні НБУ.
Найбільшим викликом для підприємств залишаються воєнні дії та їх наслідки, а також нестача кваліфікованих кадрів, що посилилася за останні два роки у 2,5 раза.
Бізнес очікує зростання виробництва товарів і послуг, особливо великі підприємства, експортні компанії та переробна промисловість: баланс відповідей – 15.6% (у ІV кварталі – “мінус” 1.4%).
Інфляція прогнозується на рівні 11.5% на рік, що трохи вище за попередній квартал, і 60% респондентів очікують інфляцію понад 10%.
Продовжилося послаблення курсових очікувань: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікували через 12 місяців, становило 44.23 грн за долар (в попередньому кварталі – 44.42 грн за долар). 61.6% респондентів очікували, що в наступні 12 місяців долар коливатиметься в діапазоні 42.01 – 45.00 грн за долар.
Підприємства також покращили оцінки свого фінансово-економічного стану та розвитку, зокрема у будівництві та переробній промисловості, а також очікують збільшення обсягів реалізації продукції як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Зросли інвестиційні видатки на машини, обладнання та будівельні роботи, а підприємства, що залучають іноземні інвестиції, планують їх збільшення.
Попит на позикові кошти збільшується, але частка підприємств, які планують брати кредити, майже не змінилася. Перевага надається кредитам у національній валюті, а головною перешкодою залишається висока ставка. Водночас покращуються умови доступу до банківських кредитів.