Чисельність українських біженців в Європі, які працюють, постійно зростає. Так, якщо в перший рік повномасштабної війни таких було не більше 10%, то найближчим часом кількість зайнятих на роботі українців в ЄС перевищить 50%, в тому числі завдяки молодим українцям, які закінчать школу чи інше навчання та ввійдуть до групи економічно активного населення. Це в свою чергу активно впливає на дохід держав, які їх прийняли, пише у статті «Від біженців до інвесторів. Час думати, як повертати трильйони розсіяного українства додому» економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ.
Експерт відзначає, що за різними даними зараз в ЄС перебуває близько 5 мільйонів українців, серед яких 45% — це жінки, 32% — діти, 23% — чоловіки. Водночас на практиці біженців може бути більше, насамперед чоловіків, які не знаходяться на обліку місцевих влад.
На разі працевлаштовано близько 1,6 мільйона осіб, тобто трохи більше 37% від загальної чисельності. Однак, якщо брати до уваги подушовий валовий продукт, який є результатом ділення загальної чисельності населення на показник валового продукту, то фактор працевлаштування не є визначальним.
«В рамках іншої економічної матриці відбувається миттєва конвергенція подушового валового продукту українців із середньоєвропейським: переїжджаючи з країни з подушовим ВВП у 5 тис. дол. у країну з таким показником на рівні, наприклад, 40 тис. дол., українець, можливо, не завжди стає багатшим, але точно стає більш капіталізованим і як соціальний клас, і як робітничий, і як підприємницький», – вказує автор.
Як наслідок, у кожній із країн українці формують свій рівень внутрішнього валового продукту. Назвемо його ВПГ — валовий продукт громади.
«Найбільший ВПГ українців у Німеччині — майже 52 млрд дол. Це досить закономірно: в Німеччині перебуває більш як мільйон українських біженців, а подушовий валовий продукт у цій країні становить 44 тис. дол. На другому місці ВПГ українців у Польщі — майже 17 млрд дол. За рахунок надвисокого подушового валового продукту в Ірландії ВПГ українців у цій країні перевищує 10 млрд дол», – вказує на вклад українців в економіку приймаючих держав Кущ.
При цьому він додає, що за оцінками НБУ, 2025 року кількість біженців з України в ЄС може зрости ще на 500 тисяч осіб.
Минулого тижня видання Euractiv писало, що українські біженці в країнах Європейського Союзу опинились перед загрозою втрати правого статусу на перебування, оскільки ЄС не вирішив, як бути з ними далі в разі припинення вогню в Україні.