Більшості розвинених економік світу доведеться щонайменше подвоїти продуктивність працівників, аби підтримати звичний рівень розвитку за дефіциту працездатного населення на фоні зменшення людей працездатного віку та спаду народжуваності. Для України ця проблема може стати наріжною, пише у статті «Сивий — хіт сезону! Як старіння населення змінює світову економіку і Україну» редакторка відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва.
Авторка наводить дані звіту Всесвітнього економічного форуму (WEF), в якому описано доволі сумний прогноз демографічних перспектив та їх наслідки, та зазначає, що для України із теперішнім індексом народжуваності 1,26 (є одним із найнижчих у світі), варто вже переглянути свої погляди на оптимальний вік працівників.
Так, нещодавно Національний інститут стратегічних досліджень опублікував опитування, відповідно до якого 64% учасників, які досягли 40-річного віку, мали проблеми з пошуком роботи через вікові обмеження від роботодавців.
Так, з 2000-х високою часткою працездатного населення можуть похвалитись лише країни із високими доходами за рахунок притоку мігрантів. Однак, як зазначає Самаєва, навіть проактивні міграційні політики не дають можливості цим державам повернутися до показників кінця минулого століття.
«Спроможність України реагувати на ці виклики, враховуючи поточні обставини, навіть оцінювати не варто. Досить глянути на рівень нашої народжуваності порівняно із середнім рівнем країн нашої групи та світу загалом. У них хоча б ще є достатня кількість 55-річних, народжених в останній пік у 1970-х, у нас навіть цього нема», – вказує авторка на сумну перспективу.
І додає, що навіть штучний інтелект не зможе компенсувати цей дефіцит у виробничих секторах, оскільки малоймовірно зможе подвоїти нинішню продуктивність праці до піку демографічних змін.
Раніше заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя Олександр Гладун вказав, що станом на кінець 2024 року населення України разом з окупованими територіями складало близько 34 мільйонів осіб. Без окупованих регіонів ця цифра дорівнювала приблизно 28-29 мільйонів.