Українці в ЄС генерують дохід розміром 175 млрд доларів – як це вплине на економіку України
Аналітики вказують, що згодом частина українського ринку переорієнтується саме на послуги для громадян, що мігрували.
Валовий продукт громади українських біженців у країнах Європейського союзу, які їх прихистили, в сумі орієнтовно становить 175 млрд доларів, що майже дорівнює ВВП України за 2024 рік — 188 млрд дол. При цьому в Україні проживають 28–30 мільйонів осіб, пише у статті «Від біженців до інвесторів. Час думати, як повертати трильйони розсіяного українства додому» економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ.
Експерт зазначає, що така різниця зумовлена тим, що в Україні громадяни працюють та отримують соціальні виплати за стандартами менш заможної економіки.
«Цей промовистий факт свідчить про те, що в найближчій перспективі українська громада в екзилі на території ЄС за купівельною спроможністю дорівнюватиме внутрішньому українському споживчому ринку», – підкреслює Кущ.
Як наслідок це призведе до того, що значна частина українських виробників рано чи пізно таки розпочне освоювати цей новий ринок. Той, хто зробить це раніше, в підсумку переможе своїх конкурентів.
«Передусім будуть розвиватися логістика та транспорт, зокрема система поштових відправлень, яка обслуговує горизонтальні зв’язки між українцями, що залишилися вдома, і тими, хто поїхав до ЄС», – наводить він приклад.
Наступний етап базуватиметься на задоволення попиту українських громад у ЄС на певні українські продукти та навіть ліки, а також на культурні проєкти — книжки для дітей, підручники для самоосвіти за кордоном, концерти та спектаклі українських митців.
«В Україні може виникнути цілий прошарок туристичної медицини, зокрема, стоматології, планових хірургічних операцій, аналізів, профілактики тощо, але націленої не на іноземців, а на українців, які опинилися за кордоном. Умовно кажучи, працювати в ЄС, а лікувати зуби вдома», – наводить приклад аналітик.