Національний банк України завершує розробку законопроєкту щодо платіжної дисципліни. Потрапляння до чорного списку загрожує серйозними наслідками.
За його словами, до реєстру вноситимуть осіб, які продавали персональні дані чи використовували свої картки для схем, та підприємств у яких встановлено факти міскодингу ( схеми маніпуляцій банківськими системами для приховування реального походження платежів).
При цьому НБУ буде розпорядником реєстру, але наповнювати його та відповідати за внесені дані будуть надавачі платіжних послуг і банки.
“Потрапляння до нього накладе певні обмеження на користувача в частині можливості здійснювати перекази понад певні ліміти”, – розповів Олійник.
Він відзначив, що проблема стосується не лише людей у скрутному становищі, а й молоді, яка свідомо продає дані, що може вплинути на майбутню кар’єру чи негативно оцінено під час вступу на держслужбу, або можливість у майбутньому отримувати кредити.
Ліміти на перекази
Нагадаємо, з 1 жовтня 2024 року НБУ встановив обмеження на вихідні перекази з картки на картку (P2P) у сумі до 150 тисяч гривень на місяць. Цей ліміт діяв до 1 квітня 2025 року.
У грудні найбільші банки підписали меморандум щодо лімітів на перекази. Меморандум поширює обмеження і на перекази через систему IBAN.
Якщо документально підтвердженого доходу немає, то банки встановити ліміти, поширюються на перекази за реквізитами IBAN, на операції:
- за клієнтами “високого” рівня ризику – у сумі до 50 тисяч гривень на місяць;
за клієнтами “середнього” і “низького” рівня ризику:
- з 1 лютого 2025 року – у сумі до 150 тисяч гривень на місяць,
- з 1 червня 2025 року – у сумі до 100 тисяч гривень на місяць.