Україна потребує 524 млрд доларів на відновлення після війни – Єврокомісія
Лише розбір завалів та вивіз сміття буде коштувати 13 мільярдів доларів.
Станом на 31 грудня 2024 року загальна вартість реконструкції та відновлення України після російської агресії та воєнних дій становила 524 млрд доларів, що приблизно в 2,8 рази перевищує розрахунковий номінальний ВВП України на 2024 рік, йдеться в заяві Європейської Комісії на основі спільної оцінки уряду України, групи Світового банку, Європейської Комісії та ООН.
За даними спільної оцінки інституцій прямі збитки в Україні з 24 лютого 2022 року до 31 грудня 2024 року досягли 176 мільярдів доларів, а за останній рік (з лютого 2024 року) зросли на 24 мільярди доларів.
Найбільше постраждали сектори житла, транспорту, енергетики, торгівлі та промисловості та освіти. Згідно з поточною оцінкою, 13% загального житлового фонду було пошкоджено або зруйновано, що вплинуло на понад 2,5 мільйона домогосподарств.
В енергетичному секторі частка пошкоджених або знищених активів за рік зросла на 70%. Це включає інфраструктуру виробництва, передачі, розподілу та централізованого теплопостачання. Більшість пошкоджень – 72% –зафіксовані у наближених до лінії фронту областях – Донецькій, Харківській, Луганській, Запорізькій, Херсонській, а також Київській.
Потреби у реконструкції та відновленні є найвищими в житловому секторі – майже 84 мільярди доларів США від загальних довгострокових потреб. Далі йдуть транспортний сектор (майже 78 мільярдів доларів), енергетика та добувна галузь (майже 68 мільярдів доларів), торгівля та промисловість (понад 64 мільярди доларів) і сільське господарство (понад 55 мільярдів доларів). Аналітики зазначають, що у всіх секторах лише витрати на розбір завалів та вивіз сміття сягають майже 13 мільярдів доларів США.
У контексті повоєнної відбудови України важливо не просто відновлювати зруйноване, а робити це інакше, використовуючи територіальний капітал громад для інноваційного розвитку територій. Більше про це читайте в статті експертки у сфері сталого розвитку, керівниці Центру розвитку музеєзнавства та пам’яткознавства Олени Жукової “Як науковці допомагають громадам знайти рішення для сталого розвитку”.