Україна не зможе купувати газ в Азербайджану, – Омельченко

Президент України Зеленський сказав, що Азербайджан споживає 15 млрд куб. м щорічно й має експортні можливості у 25 млрд куб.м/рік. Отже, Україна зацікавлена у співробітництві з Азербайджаном стосовно постачання газу

Натомість тут є один важливий нюанс. Усі вказані обсяги азербайджанського газу вже продані за довгостроковими експортними контрактами Грузії, Туреччині та європейським компаніям. До Європи постачання здійснюються за посередництвом TANAP та Трансадріатичного газопроводу. При цьому, компанія SOCAR є співвласником останнього й звісно, у першу чергу, зацікавлена у його завантаженні, а не української ГТС.

Таким чином, Азербайджан зараз не володіє й у подальші мінімум 10 років не володітиме достатніми вільними обсягами газу для здійснення транзиту територією України у значних обсягах (понад 5 млрд куб. м). 

Тому укладання з азербайджанською компанією контрактів з боку української  ОГТСУ на транзит реальних значних фізичних обсягів газу з Азербайджану не є можливим. Якщо так станеться, то це буде 100% газова афера із реекспорту російського газу. 

Однак реалізувати цю аферу достатньо складно також і через охолодження відносин між Баку із Москвою у зв’язку з недавньою авіакатастрофою з вини російської сторони. Та й непотрібно Азербайджану псувати свій імідж незрозуміло для чого. Тому розцінюю шанси на виконання цієї схеми, попри шалений лобізм Фіцо – Орбана, РФ та деяких наших ріднесеньких добродіїв, мінімальними.

Водночас Україні було б недоцільним відмовлятися від перемовин з Азербайджаном для укладання перспективних контрактів із постачання газу на ті вільні можливі невеликі позаконтрактовані експортні обсяги (2-3 млрд куб. м), що можуть утворитися у зв’язку зі зростанням  видобутку в Азербайджані. Їх тоді варто було б доставляти через Грузію та Туреччину й далі Трансбалканським газопроводом до ГТС України. Вже далі потрібно дивитися баланс і вирішувати, чи реалізовувати азербайджанський ресурс на внутрішньому ринку, чи постачати його до Словаччини або Польщі або ж до Молдови.

P.S. Що стосується допомоги Молдові. Я тільки за. Нехай домовляються терміново з Азербайджаном про ресурс (якщо знайдуть), про транзит через Турецький потік і Трансбалканський газопровід до українського кордону, а своєю територією Україна забезпечить транзит. Але, мабуть, легше, щоб Молдова просто закупила газ на болгарському хабі. Там є проблема із небажанням ПМР його отримувати. Але це не наша справа. Тільки, щоб ніхто не намагався нас знову втягнути у російське газове багно.

Джерело

Про автора. Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Джерело

Володимир ЗеленськийМолдоваПольщаРосіяСловаччинаТуреччинаУгорщина