Угоді США з Україною – а насправді Україна нічого не винна Штатам

Угоді США з Україною - а насправді Україна нічого не винна Штатам 1 Насправді Україна нічого не винна Штатам.

Президент продовжує наполягати на угоді з Україною щодо рідкісноземельних металів. І це попри те, що американським компаніям не потрібні ресурси України. Що тоді потрібне? Трамп вирішив виправити “помилку” свого попередника – Джо Байдена та зафіксувати “борг” України перед США у документах. Оскільки наразі Україна нічого не винна США – фінансова та військова допомога, надана Україні США, не була оформлена міждержавною угодою України. У свою чергу Путін не проти підіграти Трампу і таким чином хоче “покарати” Україну. Євросоюз розуміє цю гру, як і президент України Володимир Зеленський та його команда.

Позиція США

Трамп ще на початку тижня наполягав на підписанні Україною угоди про рідкісноземельні метали, вимагаючи до 500 мільярдів доларів “компенсації” за підтримку у війні проти Росії. Спецпредставник президента США Близького Сходу Стів Віткофф у неділю, 23 лютого, заявив, що очікує підписання угоди незабаром.

Однак у понеділок увечері, 24 лютого, риторика Трампа дещо змінилася. На запитання журналістів про те, що Україна може відмовитись підписувати невигідну для неї угоду, яка передбачає відмову від окупованих Росією територій, Трамп відповів ухильно.

“Побачимо”, – сказав він, висловивши сподівання, що Україні, можливо, вдасться повернути “частину своєї території”.

Також Трамп заявив, що незабаром зустрінеться зі своїм українським колегою Володимиром Зеленським. Але не забув при цьому угоду щодо рідкісноземельних металів. “Я зустрінуся з президентом Зеленським. Він може приїхати цього тижня або наступного, щоб підписати угоду про корисні копалини”.

При цьому “американська сторона дуже сильно чинить опір включенню в угоду гарантій безпеки”. Про це повідомляє CNN із посиланням на українське джерело.

Позиція ЄС

Увечері у понеділок, 24 лютого, Євросоюз запропонував Україні власну угоду щодо “критично важливих матеріалів”. Такою була реакція лідерів ЄС на заяву президента США Дональда Трампа про швидке підписання  угоди з Україною.

Єврокомісар з промислової стратегії Стефан Сежурне сказав: “21 із 30 критично важливих матеріалів, яких потребує Європа, може бути надано Україною в рамках взаємовигідного партнерства… Додаткова цінність, яку пропонує Європа, полягає в тому, що ми ніколи не вимагатимемо угоди, яка не є взаємовигідною”.

Позиція України

Вдень у понеділок, 24 лютого, віце-прем’єр з питань євроінтеграції Ольга Стефанишина заявила, що переговори між командами України та США щодо угоди перебувають на “фінальній стадії”.

“Ми прагнемо швидко завершити це, щоб перейти до підписання. Ми сподіваємося, що лідери США та України якнайшвидше підпишуть і схвалять її у Вашингтоні, щоб продемонструвати нашу відданість десятиліттям вперед”, – написала в соцмережах.

Проте напередодні на прес-конференції президент Володимир Зеленський заявив, що не визнає допомоги від США боргом, як про це заявляє Дональд Трамп. За словами глави держави, з попереднім президентом США було домовлено, що допомога – це грант.

Також Зеленський вважає, що економічні угоди не є гарантією безпеки України.

“20 із чимось компаній працювали на окупованих територіях до війни. І це говорить про те, що це не дає стовідсоткових гарантій, що росіяни не прийдуть туди, куди вони вже приходили”, – сказав він.

Позиція Путіна

Також у понеділок російський диктатор провів нараду щодо розвитку галузі рідкісноземельних металів.

Щодо угоди по рідкісноземельних металів між США та Україною він зазначив: “Нас це не стосується… І думати не хочу на цю тему… У нас на порядок більше таких ресурсів, ніж в Україні”.

При цьому він наголосив на важливості залучення іноземних партнерів, включаючи США, до російських проектів.

є одним з безумовних лідерів по запасах цих рідкісних і рідкісноземельних металів. Вони у нас є і на Півночі – в Мурманську, на Кавказі – в Кабардино-Балкарії, на Далекому Сході, в Іркутській області, і в Якутії, в Тиві… “Ми готові залучити іноземних партнерів і в нові регіони теж, у тому числі американських “, – заявив він.

Іншими словами, Путін запропонував США проекти з рідкоземельних металів на окупованих територіях України.

Трамп відповів Путіну

Президент США Дональд Трамп заявив, що намагається укласти кілька економічних угод із Росією, зокрема щодо видобутку рідкісноземельних металів. При цьому він додав, що не знає, чи ці угоди будуть реалізовані.

“Ми намагаємося укласти деякі угоди з економічного розвитку. Вони мають багато речей, які ми хочемо, а там побачимо… Але ми б із задоволенням це зробили, якби могли. Знаєте, у них величезна кількість рідкісноземельних ресурсів”, – сказав Трамп.

Думка експертів DT.UA

  1. Українська гірничорудна сировина особливо не цікавить американський бізнес. «Трильйони доларів, які можна найближчим часом витягти з українських надр, — скоріше міф, ніж реальність. Якби в Україні були значні поклади цінних мінералів, які можна легко видобути, західні компанії вже давно виявили б зацікавленість у доступі до таких ресурсів», – вважає економіст і фінансовий аналітик Олексій Кущ.
  2. Якщо подивитися на борг України перед США, там фігурують самі нулі. Тобто Україна офіційно нічого не винна США. У звітності є борги перед американськими банками (Chase Manhattan Bank), МВФ, але не уряд США. Тобто Трамп хоче виправити цю “помилку” Байдена.
  3. У угоді про надра США хочуть зафіксувати суму, яку вони витратили і ще витратить на підтримку України. У цю суму увійде вся допомога, у тому числі ті постачання зброї, термін придатності якої спливав і надання якої було по суті «безкоштовною утилізацією».
  4. США матимуть право «першої ночі». “Вони зможуть заборонити освоєння певних ресурсів, їхній продаж третій стороні і матимуть право першочергового придбання таких ресурсів”, – зазначає Кущ.
  5. Про продаж прав на надра не йдеться – номінально ресурси залишаться в умовній власності України. Але якщо раніше вигоду від них отримували приватні промислово-фінансові групи олігархів, а рентні доходи від використання природних ресурсів надходили до держбюджету, то угода зі США передбачає, що дозволи надаватиме конкретний фонд, який отримає повноваження на це від офіційного «управителя». А рентні прибутки підуть на погашення боргів США.

Зазначимо, що близько половини з корисними копалинами України перебувають під окупацією. Це стосується у тому числі понад 40% покладів металів та третини рідкоземів та мінералів. Детальніше про це читайте у статті Юлії Самаєвої « Трамп змінює зброю на українські ресурси. Три причини, чому це погано ».

 

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності