Євро проти долару – що буде робити Нацбанк

НБУ балансуватиме, намагаючись утримати курси валют на стабільному рівні. 

Реакція Нацбанку на світове падіння долару – «гнучке курсоутворення» з його згладжуванням коливань курсу долара на міжбанку, тобто НБУ майже щодення проводить інтервенції з продажу долара, якого бракує, на торгах. Однак, скоріш за все, регулятору вже через півроку-рік доведеться проводити інтервенції й в євро. Про це пише видання Мінфін. 

Позиції євро в Україні посилюються

І для цього є кілька причин:

  • після зниження обсягів американської фінансової допомоги у 2025—2026 роках її основна частина в Україні надходитиме від ЄС в євро;
  • ЄС уже став найбільшим торговим партнером нашої країни;
  • Україна йде до ЄС — частка розрахунків в євро у нашому торговому балансі лише зростатиме.

Це неминуче призведе до зміни частки євровалюти в золотовалютному резерві (ЗВР) України до кінця 2026 року з нинішніх 7,15% до «щонайменше 15−25% від усіх обсягів резервів».

НБУ триматиме і долар, і євро

Український валютний ринок закритий через існуючі обмеження. А падіння офіційного курсу долара призведе до значних негативних переоцінок ЗВР та збитків за цією статтею Нацбанку. Це означає просідання його прибутку, а отже, відрахувань цього прибутку до бюджету.

«Тому наш регулятор не буде готовий допускати зміцнення гривні щодо долара на нашому ринку навіть за умов його ослаблення на зовнішніх ринках. Тобто в Україні зараз долар «не падає» щодо гривні.. І виходить, що якщо наш Нацбанк йде шляхом підтримки долара, незалежно від ситуації у світі, то при паралельному зміцненні євро на зовнішніх майданчиках він вважає за краще допускати зростання офіційного курсу євро щодо гривні», – йдеться в статті.

Аналітики вважають, що такий маневр вигідний й уряду. Оскільки основна частина мит щодо енергоносіїв та інших найзатребуваніших в Україні імпортних товарів «прив’язана» до офіційного курсу євро. Тобто зростання курсу євро в Україні — це «плюс» у гривневих зборах мит та зборів до бюджету.

«Але цей курсовий «банкет» для бюджету не може тривати довго, оскільки зростання курсу євро призводить до подорожчання більшої частини імпорту. Адже EC — наш один із головних торгових партнерів… А це вдарить по показниках інфляції в Україні, яка й так уже давно перевищила двозначні значення», – зазначає автор.

Тому «заграватися» з курсовими іграми за євро та доларом влада особливо не зможе. Крім цього, за значно збільшеного курсу євро вартість обслуговування зовнішніх боргів у євро у гривневому еквіваленті значно зростає.

У результаті НБУ доведеться постійно маневрувати, намагаючись утримати баланс між усіма завданнями відразу — від курсової стабільності до боротьби зі зростаючою інфляцією. А саме на курсову стабільність за наявності $42,4 млрд ЗВР Нацбанк впливати, за бажанням, може.

 

Джерело

НБУ