ЄС планує створити спільний оборонний фонд

У суботу, 12 квітня, міністри фінансів Європейського Союзу розпочали переговори про створення спільного оборонного фонду, який відповідатиме за закупівлю і зберігання військової техніки і стягуватиме з членів ЄС плату за її використання, як спосіб збільшити витрати на оборону, не обтяжуючи при цьому національні рахунки ще більшим боргом

Міністри фінансів країн-членів Європейського Союзу в суботу розпочали переговори про створення спільного оборонного фонду, який би купував і володів оборонним обладнанням, а також стягував з членів плату за його використання, як спосіб витрачати більше коштів на оборону, не обтяжуючи при цьому національні рахунки ще більшим борговим навантаженням.

Фонд під назвою “Європейський оборонний механізм” був запропонований аналітичним центром Bruegel. Він має вирішити проблеми з фінансуванням закупівель військової техніки для країн з високим рівнем державного боргу, які стикаються зі зростанням витратами на оборону.

У виданні підкресли, що ця ініціатива є частиною ширшої стратегії ЄС у відповідь на ймовірні загрози з боку Росії. Крім того, блок має намір зменшити свою залежність від Сполучених Штатів

“Це хороша відправна точка для дискусії”, – зауважив міністр фінансів Португалії Жоакім Міранда Сарменто.

Кілька інших країн ЄС також висловили початкову підтримку, зазначивши, що створення такого фонду може бути технічно відносно простим, оскільки він базуватиметься на моделі фонду допомоги єврозони, Європейського механізму стабільності.

“Ми все ще матимемо кілька питань щодо мандату, фінансування, внесків, важелів впливу на ринок. Є кілька питань щодо фінансування, а також щодо військового аспекту”, – додав Сарменто.

Згідно з повідомленням, до ЄДМ зможуть вступати країни, що не є членами ЄС, такі як Велика Британія, Україна чи Норвегія. Оскільки фонд буде власником обладнання, яке він купує, борги, понесені для його оплати, залишатимуться на рахунках ЄДМ, а не на національних рахунках.

Сарменто також підкреслив необхідність створення нових інструментів для зміцнення обороноздатності Європи, зокрема, акцентуючи на важливості спільних інвестицій у стратегічні військові системи.

У документі Bruegel щодо ЄДМ зазначається, що Європа має шанс зменшити свою військову залежність від США до 2030 року лише за умови максимального об’єднання закупівель і створення спільного європейського оборонного ринку за участю Великої Британії як головного промислового оборонного гравця з метою посилення конкуренції.

  • Раніше повідомлялось, що Європейський Союз має намір виділити Україні 9 млрд євро на її обороноздатність до кінця 2025 року.

Джерело

Велика БританіяРосіяСША